Gdy przeglądarka nie może połączyć się z siecią, funkcja odpowiedzialna za rozwiązywanie problemów  systememu Windows od czasu do czasu wyświetla komunikat:  „Serwer DNS nie odpowiada” lub  „Twój komputer wydaje się być poprawnie skonfigurowany, ale urządzenie lub zasób (serwer DNS ) nie odpowiada„. Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować pojawienie się tego komunikatu. Na szczęście ten problem można ogólnie rozwiązać w kilku prostych krokach. Dowiedz się tutaj o niektórych z najczęstszych przyczyn komunikatu „Serwer DNS nie odpowiada”.

DNS: rozpoznawanie nazw online

System nazw domen (DNS) to usługa katalogowa służąca do przekształcania alfanumerycznych nazw domen w numeryczne adresy IP. Rozpoznawanie nazw jest procesem zdecentralizowanym, zwykle odbywa się w sieciach serwerów DNS rozproszonych na całym świecie. Każdy adres internetowy wprowadzony w pasku wyszukiwania przeglądarki internetowej jest następnie przekazywany przez router do serwera DNS. Ten serwer następnie rozkłada nazwę domeny na sekwencję numeryczną i zwraca odpowiedni adres IP . Jeśli serwer DNS nie przedstawi odpowiedzi, nie będzie można uzyskać dostępu do żądanej witryny; wynikiem jest komunikat o błędzie „Serwer DNS nie odpowiada”.

Rozwiązywanie problemów

Korzeń takich komunikatów może być irytujące często sięgają do awarii serwera. W takich przypadkach serwer DNS jest tymczasowo niedostępny. W większości przypadków problemy te można rozwiązać, zmieniając przeglądarki, zmieniając kilka ustawień zapory lub ponownie uruchamiając router.

Zmiana przeglądarki internetowej

Aby wykluczyć, że problem z połączeniem nie jest spowodowany przez przeglądarkę internetową, przeprowadź test, próbując zalogować się na żądaną stronę internetową za pomocą alternatywnych aplikacji . Przeglądarki internetowe, takie jak Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer i Apple Safari, to niektóre z najbardziej konwencjonalnych opcji. Jeśli jesteś w stanie rozwiązać problem, po prostu zmieniając przeglądarkę, sprawdź ustawienia preferowanej aplikacji i upewnij się, że używasz jej najnowszej wersji . W pewnych okolicznościach może być konieczne odinstalowanie programu i ponowna instalacja.

Dezaktywuj zaporę

Jeśli nie jesteś w stanie osiągnąć pożądanych rezultatów po prostu zmieniając przeglądarki, następnym krokiem jest wykluczenie Zapory systemu Windows jako możliwego sprawcy. Podnieś panel sterowania i tymczasowo wyłącz zaporę . Jeśli możesz teraz uzyskać dostęp do żądanej witryny internetowej, wygląda na to, że zidentyfikowałeś Zaporę sieciową jako źródło problemu. Następnie sprawdź jego konfigurację . Jeśli błąd będzie się powtarzał nawet po dezaktywacji zapory, może to oznaczać, że przyczyną problemu może być serwer DNS.

Restartowanie routera

Problemy z połączeniem można często rozwiązać, ponownie uruchamiając serwer. Większość urządzeń zawiera przycisk zasilania specjalnie do tego celu. Jeśli to nie przyniesie żadnych rezultatów, wygląda na to, że czeka nas twardy restart ; można to zrobić po prostu wyciągając wtyczkę zasilania. Przed ponownym uruchomieniem urządzenia odczekaj około 30 sekund, aż wszystkie komponenty elektryczne całkowicie się wyłączą. Jeśli po wykonaniu dwóch pierwszych kroków pojawi się komunikat o błędzie „Serwer DNS nie odpowiada”, jedyną pozostałą możliwością jest wybranie alternatywnego serwera DNS.

Wybór innego serwera DNS

Jeśli wykluczyłeś typowe przyczyny błędów, takie jak awarie oprogramowania routera lub konflikty z Zaporą systemu Windows, rozwiązaniem może być zmiana serwera DNS .

Zazwyczaj adres serwera DNS dostawcy Internetu jest używany automatycznie, ale ten serwer może czasami działać wolno lub łatwo przeciążać. Wystarczy kilka kliknięć, aby zastąpić serwer DNS Twojego dostawcy Internetu wybranym serwerem. Korzystanie z publicznego serwera DNS jest równieżopcja; wystarczy spojrzeć na określone listy serwerów DNS . Google obsługuje szybki, bezpłatny i bardzo niezawodny publiczny serwer DNS .

Szczegółowy opis konfiguracji serwera DNS przy użyciu ustawień routera w systemach Windows 7, Windows 8 i Windows 10 można znaleźć tutaj.

Zmiana serwera DNS za pośrednictwem routera

Krok 1: Dostęp do routera

Jeśli chcesz zmienić serwer DNS za pomocą ustawień routera, najpierw otwórz przeglądarkę i uzyskaj dostęp do routera w następujący sposób:

  1. Otwórz wiersz poleceń w Windows (skrót: klawisz Windows i R), wpisz cmd w linii otwierającej i naciśnij enter.
  2. Teraz wprowadź ipconfig  do otwartej zakładki i skopiuj liczby znajdujące się za „Bramą domyślną” do schowka.
  3. Teraz skopiuj tylko numer do pola adresu przeglądarki, potwierdź go i zaloguj się przy użyciu odpowiednich informacji dostępowych.

Krok 2: Konfiguracja innych serwerów DNS

  1. Wybierz z menu opcję „Internet”, a następnie kliknij opcję „Informacje o koncie”.
  2. Kliknij zakładkę zatytułowaną „Serwer DNS”.
  3. Wybierz „Użyj innych serwerów DNSv4”.
  4. Jeśli chcesz na przykład użyć serwera DNS Google, napisz 8.8.8.8. w polach obok „Preferowany serwer DNSv4” i obok „Alternatywny serwer DNSv4” wpisz 8.8.4.4. Określa alternatywny serwer DNS, którego można użyć jako kopii zapasowej na wypadek awarii żądanego serwera.

Uwaga: Jeśli zamiast wersji 4 (IPv4) używany jest protokół internetowy w wersji 6 (IPv6), należy zmienić adresy IP serwera DNS. Publiczne adresy IPv6 DNS Google to:

  • 2001: 4860: 4860 :: 8888
  • 2001: 4860: 4860 :: 8844
    W menu „Internet” w ustawieniach routera możesz skonfigurować inny serwer DNS

Zmiana serwera DNS w systemie Windows 7/8/10

Krok 1: Wyświetl połączenia sieciowe

Aby zmienić serwer DNS w systemie Windows 7, Windows 8 lub Windows 10, musisz uzyskać dostęp do właściwości połączenia sieciowego. Kliknij przycisk Windows na pasku zadań i wyszukaj „Połączenia sieciowe”, a następnie wybierz z menu „Wyświetl połączenia sieciowe”. Możesz także po prostu wpisać polecenie ncpa.cpl .

W systemie Windows 10 możesz po prostu kliknąć prawym przyciskiem myszy, najeżdżając kursorem na ikonę Windows, a następnie wybrać element menu „Połączenia sieciowe”.

Krok 2: Wybierz kartę sieciową

W drugim kroku musisz wybrać używaną kartę internetową. Jeśli korzystasz z sieci bezprzewodowej, aby uzyskać dostęp do Internetu, musisz wybrać adapter WLAN (połączenie sieci bezprzewodowej). Jeśli łączysz się z Internetem za pomocą kabla, najlepszym wyborem jest adapter LAN (połączenie LAN). Po zidentyfikowaniu właściwej karty sieciowej kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu opcję „Właściwości”.

Krok 3: Wybierz protokół internetowy

Teraz nadszedł czas, aby wybrać protokół internetowy, który ma być używany. Protokół internetowy w wersji 4 i protokół internetowy w wersji 6 to zazwyczaj opcje podane w tym miejscu. W większości przypadków używana jest wersja 4. Wybierz ten, a następnie kliknij „Właściwości”.

Krok 4: Zmień adres serwera DNS

Czwartym i ostatnim krokiem jest zmiana adresu serwera DNS w systemie Windows. Opcje „Uzyskaj adres IP automatycznie” i „Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie” powinny być zaznaczone domyślnie. Jeśli tak nie jest, przed zmianą adresu serwera należy zanotować, który serwer DNS jest używany, aby móc cofnąć wszelkie zmiany, jeśli wystąpi problem w przyszłości, i wrócić do pierwotnych ustawień.

Jeśli chcesz ręcznie przypisać adres serwera DNS, kliknij opcję „Użyj następujących adresów serwerów DNS” i wprowadź adresy alternatywnych serwerów. Jeśli chcesz korzystać z serwera DNS Google, wpisz 8.8.8.8 w polu obok „preferowany serwer DNS”, a następnie napisz 8.8.4.4 obok „Alternatywny serwer DNS”. Druga część informacji może być technicznie pominięta, ponieważ ten wpis ma znaczenie tylko wtedy, gdy preferowany serwer DNS napotka problemy. Najważniejsze ustawienia, w tym adres IP, muszą pozostać niezmienione, zwłaszcza jeśli wprowadzono stały adres IP.

Kliknij „OK”, aby potwierdzić wymianę serwera DNS.

Uwaga: jeśli zamiast wersji 4 (IPv4) używany jest protokół internetowy w wersji 6 (IPv6), należy zmienić adresy IP serwera DNS. Publiczne adresy IPv6 DNS Google to:

  • 2001: 4860: 4860 :: 8888
  • 2001: 4860: 4860 :: 8844

Zmiana serwera DNS za pomocą PowerShell

Możesz również użyć programu PowerShell, aby zmienić serwer DNS. Ta metoda jest bardziej odpowiednia dla doświadczonych użytkowników. Za pomocą jednego polecenia możesz zmienić serwer DNS bez konieczności przechodzenia przez wszystkie menu systemu Windows.

Kliknij ikonę Windows na pasku zadań, wyszukaj „PowerShell”, kliknij prawym przyciskiem myszy „Windows PowerShell”, a następnie wybierz z menu opcję „Uruchom jako administrator”.

Teraz możesz określić nazwę (alias) adaptera (czyli kabla sieciowego), który powinien łączyć Cię z internetem. Aby to zrobić, wprowadź następujące polecenie w PowerShell:

Get-NetAdapter | wybierz ifDesc, ifAlias, ifIndex, MediaType | fl

W tym przykładzie nazwa karty to „Local Area Connection 3”.

Jeśli masz połączenie z Internetem za pomocą kabla LAN (Ethernet), wprowadź następujące polecenie:

Set-DnsClientServerAddress -InterfaceAlias ​​”Połączenie lokalne 3″ -Adresy serwera „8.8.8.8”, „8.8.4.4”

Zamiast „Połączenie lokalne 3” należy użyć określonej nazwy interfejsu.

Jeśli jesteś podłączony do internetu przez WLAN (WiFi), to musisz wpisać to polecenie:

Set-DnsClientServerAddress -InterfaceAlias ​​WiFi -ServerAddresses „8.8.8.8”, „8.8.4.4”

Część „WiFi” należy zastąpić nazwą używanego adaptera.

Adresy serwerów DNS, 8.8.8.8 i 8.8.4.4, to adresy publicznych serwerów DNS Google. Jeśli używany jest inny publiczny serwer DNS, oba adresy muszą zostać odpowiednio zmienione, aby zachować zgodność.

Zmiana serwera DNS za pomocą wiersza poleceń

Zmiana serwera DNS za pomocą wiersza polecenia jest odpowiednia dla bardziej doświadczonych użytkowników, którzy są zaznajomieni z administrowaniem systemem Windows. Podobnie jak w przypadku PowerShell, podczas zmiany serwera DNS za pomocą tego monitu nie jest wymagany żaden interfejs użytkownika, co ułatwia utrzymanie serwera.

Pierwszym krokiem jest otwarcie wiersza polecenia jako administrator. Jeśli nazwa interfejsu nie jest podana, możesz dowiedzieć się, co to jest za pomocą tego polecenia:

netsh interface show interface

Serwery podstawowy i pomocniczy można następnie skonfigurować za pomocą następujących poleceń:

netsh interface ip add dns name = „Połączenie lokalne 3” addr = 8.8.8.8 index = 1

netsh interface ip add dns name = „Połączenie lokalne 3” addr = 8.8.4.4 index = 2

Uwaga: nazwa w cudzysłowie musi odpowiadać dokładnej nazwie używanego interfejsu. System Windows nie wyświetla komunikatu o błędzie, jeśli przypadkowo popełnisz błąd.

Sprawdzanie nowego serwera DNS

Możesz dowiedzieć się, czy zmiana serwera DNS rozwiązała problem, przeprowadzając prosty test. Wprowadź adres URL znanej witryny w przeglądarce (np. Www.google.com) . Jeśli można uzyskać dostęp do witryny, oznacza to, że serwer DNS działa prawidłowo.

Jeśli nie można uzyskać dostępu do witryny, możesz wprowadzić następujący adres IP w przeglądarce: 172.217.16.195. To jest jeden z adresów IP Google. Jeśli Google nie pojawia się po wpisaniu adresu, prawdopodobnie oznacza to ogólny problem z Internetem, a nie problem z serwerem DNS.

Dowiedz się jak działa przeglądarka fotografii systemu windows.