Różnica między Windows 7 Home, Professional i Ultimate

Jeśli używasz systemu Windows XP lub Windows Vista i myślisz o przejściu na system Windows 7, możesz się zastanawiać, jaka jest różnica między wszystkimi różnymi wersjami. W przeciwieństwie do OS X, który ma jedną wersję dla każdego, Windows próbuje podzielić ją na kilka grup o różnych cenach. W zależności od tego, do czego będziesz używać swojego komputera, możesz potrzebować tylko wersji Home lub Ultimate.

W rzeczywistości istnieje 6 różnych wersji systemu Windows 7, ale będziemy się martwić tylko o 3, ponieważ reszta nie jest tak naprawdę dostępna dla konsumentów. Jest Windows 7 Starter, który zwykle znajduje się na netbookach. Windows 7 Home Basic jest dostępny na rynkach wschodzących, a nie w USA. System Windows 7 Enterprise jest sprzedawany firmom i instytucjom w ramach licencjonowania zbiorowego.

W tym poście opowiem o różnicach między Windows 7 Home Premium, Professional i Ultimate. Zwróć uwagę, że jeśli kupisz najbardziej podstawową wersję systemu Windows, nadal możesz ją uaktualnić w dowolnym momencie, korzystając z usługi Windows Anytime Upgrade. Zasadniczo wersja Home zawiera Professional i Ultimate, ale te dodatkowe funkcje zostaną zainstalowane dopiero po zakupie. Możesz uruchomić Anytime Upgrade z poziomu samego systemu Windows.

Aby uzyskać szybki przegląd różnic, zawsze możesz przejść do następującej strony firmy Microsoft:

Porównaj wygraną 7

Uważam, że ich porównanie jest nieco zbyt uproszczone i niezbyt wyraźne, zwłaszcza jeśli chcesz poznać wszystkie dodatkowe funkcje każdej wersji. Ten wykres przedstawia tylko kilka bardzo podstawowych punktów, z których większość jest bezużyteczna, jak „ulepszona nawigacja na pulpicie” i „Internet Explorer 8”.

Postaram się przedstawić bardziej kompletną listę funkcji, których brakuje lub które zostały dodane do każdej wersji. Zacznijmy od Home Premium, ponieważ stanowi podstawę wszystkich innych wersji.

Home Premium

premia za dom

Oto różne punkty dotyczące Home Premium:

  • Na początek system Windows 7 Home Premium jest obsługiwany tylko do stycznia 2015 r. Z kolei system Windows 7 Professional jest obsługiwany do stycznia 2020 r. Co dziwne, system Windows 7 Ultimate jest obsługiwany tylko do stycznia 2015 r.
  • Maksymalna pamięć dla Home Premium to 16 GB. W przypadku wersji Professional i Ultimate to 192 GB (64-bitowy system Windows)
  • Home Premium może obsługiwać tylko do 1 procesora. Professional i nowsze mogą obsługiwać maksymalnie 2 procesory.
  • Home Premium nie może tworzyć kopii zapasowych w lokalizacji sieciowej (tylko lokalne kopie zapasowe). Professional i Ultimate mogą tworzyć kopie zapasowe w sieci.
  • Home Premium może być tylko klientem pulpitu zdalnego (można go połączyć tylko z innego komputera). Dzięki Professional i Ultimate możesz używać systemu Windows jako hosta dla zdalnego pulpitu i łączyć się z innymi maszynami.
  • Home Premium, a przede wszystkim obsługuje HomeGroups

Profesjonalny

Windows 7 Professional

Oprócz punktów wymienionych powyżej Professional oferuje również następujące funkcje i usługi:

  • Wsparcie dla dysków dynamicznych. Pozwala to na implementację oprogramowania RAID, co może być przydatne w systemie z wieloma dyskami twardymi.
  • Szyfrowanie systemu plików – umożliwia szyfrowanie na poziomie systemu plików. Nie tak bezpieczny jak funkcja BitLocker, która jest dostępna tylko w wersji Ultimate.
  • Drukowanie zależne od lokalizacji
  • Tryb prezentacji – umożliwia zmianę zachowania systemu Windows podczas prezentacji, tj. Sterowanie głośnością, wyświetlanie różnych tapet, zapobieganie pojawianiu się wygaszacza ekranu itp.
  • Zasady grupy – pozwalają kontrolować prawie wszystkie aspekty systemu operacyjnego Windows lokalnie lub za pośrednictwem systemu Windows Server 2003/2008
  • Pliki trybu offline i przekierowanie folderów – znowu bardziej funkcja komputera z systemem Windows przyłączonego do domeny
  • Możliwość dołączenia do domeny Windows – Home Premium nie może dołączać do domen Windows
  • Tryb Windows XP – umożliwia uruchomienie dodatku SP3 dla systemu Windows XP w systemie Windows 7. Używany w celu zapewnienia zgodności ze starszymi programami.
  • Zasady ograniczeń oprogramowania

Ostateczny

Windows 7 Ultimate

W Ultimate jest tylko kilka dodatkowych funkcji, które są przydatne dla konsumentów. Większość dodatkowych funkcji Ultimate jest przeznaczona dla informatyków.

  • Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker – w przeciwieństwie do EFS, który wykorzystuje szyfrowanie na poziomie systemu plików, funkcja BitLocker wykorzystuje szyfrowanie całego dysku.
  • Możliwość natychmiastowego przełączania między 35 różnymi językami
  • AppLocker – Możliwość blokowania uruchamiania oprogramowania na komputerze
  • BranchCache – umożliwia szybki dostęp do plików w sieci WAN
  • Bezpośredni rozruch z VHD – Możliwość uruchomienia komputera z pliku VHD z systemem operacyjnym hosta lub bez niego
  • DirectAccess – zapewnia łączność użytkownikom mobilnym w podróży
  • Ulepszenia infrastruktury wirtualnego pulpitu (VDI)

Więc nawet jeśli Ultimate brzmi świetnie, to naprawdę nie jest przydatne dla przeciętnego konsumenta. Nawet do pewnego stopnia Professional również nie jest super przydatny dla przeciętnego użytkownika. Prawdopodobnie najlepiej jest uzyskać Home Premium, a następnie uaktualnić do wersji Professional lub Ultimate, jeśli kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba. Miejmy nadzieję, że Windows 8 nie ma jeszcze większej liczby wersji do wyboru!

Dodaj komentarz