Dlaczego musimy partycjonować dysk twardy z systemem Windows 8 lub 8.1? Z jednej strony ma to na celu bezpieczeństwo danych — jeśli dysk twardy z systemem Windows 8/8.1 ma tylko jedną partycję zawierającą system Windows, pliki rozruchowe, programy, dokumenty, zdjęcia itd., gdy coś jest nie tak z systemem, wszystkie dane na partycji mogą zostać utracone. Z drugiej strony, partycjonowanie dysku twardego może w pełni wykorzystać miejsce na dysku i będzie dla nas wygodniejsze do sortowania różnych rodzajów plików i dokumentów oraz zapewnienia płynnego działania naszego komputera.

1. Tylko jedna partycja na dysku twardym.

Jeśli na dysku twardym znajduje się tylko jedna partycja, musisz podzielić więcej partycji dla różnych zastosowań i bezpieczeństwa danych. Możesz przypisać jedną jako partycję systemową, a pozostałe jako partycje danych. Może to poprawić wydajność komputera i usprawnić zarządzanie plikami.

2. Nowy dysk twardy.

Wyobraź sobie, że właśnie kupiłeś nowy dysk twardy. Nie ma wątpliwości, że pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest utworzenie kilku oddzielnych partycji i przechowywanie różnych danych. Partycjonowanie w systemie Windows 8 lub 8.1 musi być łatwe do osiągnięcia za pomocą oprogramowania do partycjonowania. To zagwarantuje ci dobrą wydajność twojego komputera w przyszłości. Ponadto, do dalszego użytku, konwersja między FAT32 i NTFS musi być całkowicie bezpieczna.

3. Redystrybuuj miejsce na dysku.

Po zainstalowaniu niektórych aplikacji i aktualizacji systemu Windows na partycji systemowej (dysk C:) może zabraknąć miejsca na dysku, ale na innych partycjach, takich jak partycja D:, jest znacznie więcej niewykorzystanego miejsca. W takim przypadku możesz podzielić dysk na partycje:zwiększyć partycję systemowąpoprzez zabranie miejsca na dysku z dysku D: do C:.

Bez względu na powód, zarządzanie dyskami w systemach Windows 8 i 8.1 oraz bezpłatne oprogramowanie do zarządzania partycjami innej firmy może pomóc w partycjonowaniu dysku twardego z systemem Windows 8 lub 8.1 bez formatowania lub ponownej instalacji systemu.

Zarządzanie dyskami to wbudowane narzędzie systemu Windows 8 lub 8.1. Jest w stanie zmniejszyć wolumin, rozszerzyć partycję, utworzyć partycję, formatować partycję. Ale ograniczeniem tego narzędzia jest to, że możesz rozszerzyć partycję tylko na ciągłe nieprzydzielone miejsce po prawej stronie, w przeciwnym razie opcja „Rozszerz wolumin” będzie wyszarzona. Poniższe będzie na przykład „zmniejszyć partycję i utworzyć partycję”.

1. Otwórz Zarządzanie dyskami w systemie Windows 8 lub 8.1, naciskając „Windows + R” i wpisując „diskmgmt.msc”. W wyskakującym oknie kliknij prawym przyciskiem myszy partycję i wybierz „Zmniejsz wolumin”.
2. W wyskakującym okienku wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia.
3. Kliknij „Zmniejsz” i możemy uzyskać nieprzydzielone miejsce. Następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Nowy wolumin prosty”. Następnie możemy podzielić nowy wolumin w systemie Windows 8 lub 8.1, postępując zgodnie ze wskazówkami. Aby uzyskać więcej informacji na temat partycjonowania systemu Windows 8 za pomocą Zarządzania dyskami, możesz zapoznać się z:Partycjonowanie dysku twardego za pomocą zarządzania dyskami.

Chociaż narzędzie do zarządzania dyskami w systemie Windows 8/8.1 może partycjonować nowy wolumin, nadal ma pewne wady. Alemenedżer partycji,AOMEI Partition Assistant Professional to potężne i zaawansowane oprogramowanie do partycjonowania dysku twardego w systemie Windows 8 lub 8.1, zawiera nie tylko podstawowe funkcje, ale także zaawansowane funkcje, takie jak Move Partition, Merge Partition,Kreator klonowania dysku, i tak dalej. Co więcej, może dobrze współpracować ze wszystkimi systemami operacyjnymi Windows. Aby podzielić dysk twardy w systemie Windows Server, możesz skorzystać zSerwer asystenta partycji AOMEI.

Aby uzyskać bezpłatną wersję próbną, możesz pobrać wersję demonstracyjną AOMEI Partition Assistant Professional i wyświetlić podgląd procesu.

Wypróbuj wersję demonstracyjnąWygraj 11/10/8,1/8/7/7/XP

Bezpieczne pobieranie

Poniższe instrukcje będą na przykład „rozszerzać partycję” i „utworzyć partycję”, aby poprowadzić Cię, jak używać Asystenta partycji AOMEI do partycjonowania dysku twardego systemu Windows 8.

Rozszerz partycję

Krok 1. Zainstaluj i uruchom oprogramowanie. Przejdź do „Wszystkie narzędzia” > „Kreator rozszerzania partycji”.

Krok 2. W wyskakującym oknie dostępne są dwie opcje do wyboru, tutaj bierzemy na przykład „Rozszerz partycję systemową”.

Krok 3. Wybierz partycję, z której planujesz zająć wolne miejsce, a następnie kliknij „Dalej”.

Krok 4. Przesuń pasek w prawo, aby zdecydować, ile wolnego miejsca chcesz dodać z partycji D do partycji C, a następnie kliknij „Dalej”. W następnym kroku kliknij „Kontynuuj”, aby wykonać operację.

Podziel partycję

Krok 1. Zainstaluj i uruchom AOMEI Partition Assistant, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy partycję, która ma wystarczającą ilość wolnego miejsca na dysku (tutaj jest dysk C) i wybierz „Split Partition”.

Krok 2. W wyskakującym oknie możesz zmienić literę dysku i ręcznie dostosować rozmiar nowej partycji, wprowadzając dokładny rozmiar lub przeciągając suwak w lewo lub w prawo. Ponadto możesz również wprowadzić etykietę partycji, wybrać typ partycji (podstawowa lub logiczna) i system plików, klikając „Zaawansowane”.

Krok 3. Kliknij „OK”. Przekonasz się, że dysk twardy Windows 8 lub 8.1 ma nową partycję. Kliknij „Zastosuj”, aby zatwierdzić operacje.

Darmowe oprogramowanie do partycjonowania magicznego — AOMEI Partition Assistant Standard Edition jest łatwiejsze w użyciu i bardziej zaawansowane w porównaniu do zarządzania dyskami w systemie Windows 8/8.1 do partycjonowania dysku twardego w systemie Windows 8 i 8.1. Możesz go użyć do formatowania partycji, usuwania partycji , parzystyscalanie partycji.