Istnieje wiele pytań bez odpowiedzi przed zakupem iPhone’a. Szczegółowo wyjaśniamy różnice między iPhonem 7 a 12 Pro Max i pomagamy w podjęciu decyzji.

Wiele osób prawdopodobnie chciałoby nowego iPhone’a, ale niektórych zniechęca wysoka cena modeli z serii 12. Co można zrobić lepiej niż urządzenia z przeszłości czy iPhone SE 2020 – i czy dodatkowe koszty są uzasadnione? Uporządkujemy modele według ich możliwości, zaczynając od iPhone’a 7 z 2016 r., który jest już wodoodporny i nadal działa z najnowszym systemem iOS 14.

W poniższych tekstach opisowych skoncentrujemy się na nowych funkcjach i zmianach w każdym modelu. Jeśli zaczynasz od środka i nie znajdziesz objaśnień niektórych funkcji urządzenia, wróć do starszych modeli. Tabela na końcu artykułu pokazuje również, gdzie zostało wprowadzone.

W SKRÓCIE

  • Obecne iPhone’y z serii 12 należą do najlepszych smartfonów w historii, ale są bardzo drogie.
  • Możesz dużo zaoszczędzić kupując modele z ostatnich kilku lat lub iPhone SE.
  • Kupując używany, zdecydowanie należy sprawdzić baterię, ponieważ starzeje się wraz z użytkowaniem i latami.
  • Urządzenia starsze niż iPhone 7 nie są wodoodporne i mogą już nie działać z obecnym iOS.

Jeśli chcesz kupić starsze urządzenie, powinieneś zająć się baterią. Jeśli był używany przez ponad dwa lata, może się wyczerpać po kilku godzinach.

W iPhone’ach 7 i 7 Plus w niektórych przypadkach zainstalowano gorsze baterie, których pojemność gwałtownie spadła już po roku. Do końca 2018 r. Apple zmniejszył lub zapłacił za wymianę baterii w ramach programu naprawczego. Jeśli to możliwe, spróbuj zdobyć urządzenie z nową baterią lub zaplanuj wymianę baterii. Teraz kosztuje 55 euro za każdy model od iPhone’a 6 do iPhone’a 8 Plus i SE 2.

Za wymianę baterii w wyświetlaczach iPhone’a sięgających do krawędzi (od iPhone’a X), Apple pobiera 75 euro poza gwarancją. Jeśli bateria iPhone’a została już wymieniona, ale nie przez certyfikowanego technika Apple, Apple najprawdopodobniej odmówi naprawy i możesz udać się tylko do niezależnego warsztatu.

REKLAMA

Obecny iOS 14 działa na wszystkich iPhone’ach z serii 7. i nie musisz rezygnować z innowacji w oprogramowaniu, aktualizacji zabezpieczeń i wsparcia warsztatowego od Apple. Wszystkie posiadają gniazdo Lightning do podłączenia zasilacza, kabla USB i urządzeń peryferyjnych. Zawartość ekranu można przesyłać bezprzewodowo do Apple TV przez AirPlay. Wszystkie transmitują co najmniej Advanced LTE (maks. 300 Mbit/s) i akceptują karty nano-SIM. W sieci WLAN obsługują co najmniej standard 802.11ac (maks. 866 Mbit/s). Technologia radiowa krótkiego zasięgu NFC, która jest wymagana dla Apple Pay, jest również zaimplementowana w każdym modelu.

Wszystkie wspomniane iPhone’y mają wyświetlacze wielodotykowe o rozdzielczości siatkówki co najmniej 326 dpi. Oznacza to, że treść wygląda ostro jak brzytwa i prawie tak, jakby została wydrukowana, pojedynczych pikseli nie da się już dostrzec gołym okiem. Apple nie obywa się jednak bez błyszczących paneli i przednich szyb, które źle odbijają się w słońcu, ale zdobywają lepszą wartość czerni w filmach.

Soczewki aparatów lekko wystają z obudowy wszystkich iPhone’ów. Ich szafirowa osłona chroni je przed zarysowaniami, ale aby zapobiec przewróceniu, potrzebujesz osłony. Bez nich i tak nie powinieneś używać żadnego z iPhone’ów, ponieważ wszystkie powierzchnie szybko się rysują lub pękają w przypadku upadku.

Każdego roku iPhone’y dostawały szybszy 64-bitowy procesor i ulepszoną grafikę, które są połączone w SoC (System on Chip) wraz z innymi modułami. Apple tylko częściowo wyposażył modele SE w starsze podzespoły. iPhone’y są wyposażone w czujniki przyspieszenia, zbliżenia, światła otoczenia i żyroskop (mierzy orientację smartfona względem środka ziemi), kompas, barometr i GPS. SoC ma również koprocesor ruchu, który zbiera i ocenia dane o ruchu dostarczane przez czujnik przyspieszenia, żyroskop i kompas.

Aż do jesieni 2020 roku każdy iPhone zawierał słuchawki (EarPods), kabel USB i zasilacz, a od tego czasu Apple pakował w pudełku tylko kabel USB. Jeśli częściej używasz iPhone’a do filmów lub zdjęć, upewnij się, że jest wystarczająco dużo pamięci, co najmniej 64 GB, dla wszystkich innych zalecamy co najmniej 32 GB.

Do iPhone’a 8 i SE 2 ekran jest odblokowywany za pomocą czytnika linii papilarnych Touch ID, który jest zintegrowany z przyciskiem Home. Wraz z wprowadzeniem ekranów, które sięgały do ​​krawędzi, Apple przestawił się na rozpoznawanie twarzy Face ID.