Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows, prawie niemożliwe jest, aby nie używać ikon pulpitu. Są jednym z najłatwiejszych sposobów otwierania aplikacji i plików bez konieczności wkopywania się w system plików. Jest to jednak prawdą tylko wtedy, gdy ikony pulpitu są wyraźnie widoczne, dzięki czemu można je kliknąć. Domyślnie systemy Windows 10, Windows 8.1 i Windows 7 wyświetlają ikony pulpitu we wstępnie ustawionym średnim rozmiarze. Chociaż jest to właściwy wybór w większości sytuacji, dla niektórych osób domyślny średni rozmiar może wydawać się zbyt duży lub zbyt mały. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zmienić rozmiar ikon pulpitu, aby były mniejsze, aby więcej z nich zmieściło się na ekranie lub większe, aby były lepiej widoczne, przeczytaj ten przewodnik:

UWAGA: Wszystkie metody udostępnione w tym przewodniku działają tak samo w systemach Windows 10, Windows 8.1 i Windows 7. Dla uproszczenia używamy zrzutów ekranu wykonanych tylko w systemie Windows 10.

1. Jak zmniejszyć lub zwiększyć ikony pulpitu za pomocą menu wyświetlanego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy

Jednym z najprostszych sposobów zmiany rozmiaru ikon pulpitu w systemie Windows jest użycie menu prawym przyciskiem myszy. Kliknij prawym przyciskiem myszy (lub dotknij i przytrzymaj, jeśli masz ekran dotykowy) gdzieś na pustym miejscu na pulpicie. W menu prawym przyciskiem myszy kliknij lub dotknij Wyświetl . Pierwsze trzy dostępne opcje to „Duże ikony”, „Średnie ikony” i „Małe ikony”. Kropka obok jego nazwy sygnalizuje bieżący widok. Kliknij lub dotknij żądanego rozmiaru, a rozmiar ikon na pulpicie odpowiednio się zmieni.

2. Jak zmniejszyć lub zwiększyć ikony pulpitu za pomocą klawiatury i myszy

Innym sposobem zmiany rozmiaru ikon pulpitu jest użycie klawiatury i myszy. Oznacza to, że musisz mieć te dwa urządzenia peryferyjne podłączone do komputera, więc jest to w większości ograniczone do tych, którzy korzystają z komputera stacjonarnego lub laptopa.

Najpierw przejdź do pulpitu i zminimalizuj lub zamknij wszystkie otwarte aplikacje. Aby zmniejszyć ikony pulpitu , naciśnij i przytrzymaj klawisz Ctrl na klawiaturze, a następnie przewiń kółko myszy w dół.

Aby powiększyć ikony pulpitu , naciśnij i przytrzymaj klawisz Ctrl na klawiaturze i przewiń kółko myszy w górę.

 

3. Jak zmniejszyć lub zwiększyć ikony pulpitu, zmieniając rozdzielczość ekranu

Trzecim i bardziej radykalnym sposobem zmiany rozmiaru skrótów pulpitu w systemie Windows jest zmiana rozdzielczości używanej przez ekran. Mówiąc dokładniej, aby zmniejszyć ikony pulpitu, należy zwiększyć rozdzielczość ekranu. Jeśli chcesz mieć większe ikony pulpitu, powinieneś obniżyć rozdzielczość ekranu.

Pamiętaj jednak, że zmiana rozdzielczości nie tylko zmienia rozmiar skrótów na pulpicie, ale także wszystko inne wyświetlane na ekranie. Oznacza to aplikacje, tekst, ikony i wszystko inne. Nie rób tego, chyba że chcesz wszystko zmniejszyć lub powiększyć.

Jeśli chcesz zmodyfikować rozdzielczość ekranu, wykonaj kroki przedstawione w tych samouczkach:

4. Jak zmniejszyć lub zwiększyć ikony pulpitu, skalując tekst, aplikacje i inne elementy

Wreszcie czwarta znana metoda zmiany rozmiaru ikon na pulpicie polega na zmianie skalowania wyświetlacza. Skalowanie polega na zwiększaniu lub zmniejszaniu rozmiaru tekstu, aplikacji i innych elementów, w tym ikon na pulpicie, aby osoby korzystające z komputera mogły je łatwo zobaczyć.

Aby zmniejszyć rozmiar ikon pulpitu, zmniejsz skalowanie wyświetlacza. Aby powiększyć ikony pulpitu, zwiększ skalowanie ekranu. W systemie Windows 10 czynności te są wykonywane w aplikacji Ustawienia . Przejdź do „System -> Wyświetlacz -> Skala i układ”.

Jeśli nie wiesz, jak wprowadzić te zmiany i używasz systemu Windows 10, przeczytaj ostatnią część tego przewodnika . Jeśli chcesz zmienić skalowanie na komputerze z systemem Windows 7 lub 8.1, przeczytaj ostatnią część tego samouczka .

Wniosek

Ikony pulpitu stanowią jeden z najszybszych sposobów otwierania czegokolwiek na komputerze lub urządzeniu z systemem Windows. Teraz wiesz, jak je zmniejszać lub zwiększać, aby łatwiej je było widzieć i znajdować na pulpicie. Przed zamknięciem tego samouczka chcielibyśmy wiedzieć, czy wolisz ikony pulpitu małe czy duże? Czy masz wiele ikon i skrótów na pulpicie? Powiedz nam o tym w komentarzach poniżej.