Jeśli masz tablet, mały laptop lub urządzenie netbook, które nie są fabrycznie wyposażone w napędy optyczne, prawdopodobnie będziesz musiał zainstalować system Windows 7 z urządzenia USB,.  Od stycznia 2020 r. firma Microsoft nie obsługuje już systemu Windows 7. Zalecamy uaktualnienie systemu Windows 7 do systemu Windows 10, aby nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń i pomoc techniczną. Jeżeli jednak chcesz wiedzieć jak zainstalować system Windows 7 z USB, to ten przewodnik jest dla Ciebie.

 

Instalujemy system Windows 7 z nośnika USB

Aby rozpocząć proces instalacji systemu Windows 7, należy przeprowadzić migrację plików instalacyjnych systemu Windows 7 na dysk flash (lub dowolną pamięć masową opartą na USB), a następnie uruchomić komputer z tego dysku flash. Jednak samo skopiowanie plików z dysku DVD systemu Windows 7 na dysk flash nie zadziała. Musisz odpowiednio przygotować urządzenie USB, a następnie poprawnie skopiować na nie pliki instalacyjne systemu Windows 7, zanim wszystko będzie działać prawidłowo i będzie można zainstalować windows 7 z USB.

Jesteś w nieco łatwiejszej do rozwiązania sytuacji, jeśli kupiłeś plik ISO systemu Windows 7 bezpośrednio od firmy Microsoft i potrzebujesz go na dysku flash.

Bez względu na sytuację, w jakiej się znajdujesz, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby zainstalować system Windows 7 z urządzenia USB.

Poniższy samouczek dotyczy w równym stopniu dowolnej wersji systemu Windows 7, w której masz dysk lub obraz ISO: Windows 7 Ultimate, Professional, Home Premium itp.

Co będziesz potrzebował

 • ISO lub DVD systemu Windows 7
 • Dostęp do komputera z zainstalowanym i działającym poprawnie systemem Windows 7, 8, 10, Vista lub XP, a także z napędem DVD, jeśli masz dysk DVD z systemem Windows 7
 • Dysk flash o pojemności 4 GB (lub większy)

 

Jak zainstalować system Windows 7 z USB?

Prawidłowe przygotowanie dysku USB do użycia jako źródło instalacji systemu Windows 7 zajmie około 15 do 30 minut w zależności od szybkości komputera i posiadanej wersji systemu Windows 7 na płycie DVD lub w formacie ISO

Zacznij od kroku 1 poniżej, jeśli masz dysk DVD z systemem Windows 7, lub od kroku 2, jeśli masz obraz ISO systemu Windows 7.

 1. Utwórz plik obrazu ISO z dysku DVD systemu Windows 7. Jeśli już wiesz, jak tworzyć obrazy ISO, fantastycznie: zrób to, a następnie wróć tutaj po dalsze instrukcje, co z tym zrobić.

  Nagrywanie pliku obrazu ISO (*.iso)

  Jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś pliku ISO z dysku, zapoznaj się z samouczkiem, do którego link znajduje się powyżej. Przeprowadzi Cię przez proces instalacji wolnego oprogramowania, a następnie pokaże, jak z niego korzystać do tworzenia obrazu ISO. Obraz ISO to pojedynczy plik, który doskonale reprezentuje dysk — w tym przypadku instalacyjny dysk DVD systemu Windows 7.

  Następnie będziemy pracować nad prawidłowym umieszczeniem właśnie utworzonego pliku ISO systemu Windows 7 na dysku flash.

 2. Pobierz narzędzie do pobierania USB/DVD dla systemu Windows 7 firmy Microsoft. Po pobraniu uruchom plik i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora instalacji.

  Przycisk instalacji dla konfiguracji narzędzia do pobierania USB/DVD w systemie Windows 7

  Ten darmowy program firmy Microsoft, działający w systemach Windows 10 do Windows XP , poprawnie sformatuje dysk USB, a następnie skopiuje zawartość pliku ISO systemu Windows 7 na dysk.

  Wybierz plik do pobrania en-US.exe dla angielskiej wersji tego narzędzia.

 3. Uruchom program Windows 7 USB DVD Download Tool , który prawdopodobnie znajduje się w menu Start lub na ekranie Start, a także na pulpicie.

 4. Na ekranie Krok 1 z 4: Wybierz plik ISO kliknij Przeglądaj .

 5. Znajdź i wybierz plik ISO systemu Windows 7, a następnie kliknij Otwórz .

  Przycisk Otwórz

  Jeśli pobrałeś system Windows 7 bezpośrednio od firmy Microsoft, sprawdź obraz ISO wszędzie tam, gdzie zwykle przechowujesz pobrane pliki. Jeśli ręcznie utworzyłeś plik ISO z dysku DVD z systemem Windows 7 w kroku 1 powyżej, będzie on tam, gdzie go zapisałeś.

 6. Kliknij Dalej , gdy wrócisz do ekranu kroku 1 z 4 .

 7. Kliknij Urządzenie USB na ekranie Krok 2 z 4: Wybierz rodzaj nośnika .

  Przycisk urządzenia USB w Wybierz typ nośnika
 8. Na ekranie Krok 3 z 4: Włóż urządzenie USB wybierz dysk flash lub zewnętrzny dysk twardy , na którym chcesz umieścić pliki instalacyjne systemu Windows 7.

  Nowy dysk Volume F w Windows 7 Narzędzie pobierania USB

  Jeśli nie podłączono jeszcze dysku flash lub innego używanego urządzenia, możesz to zrobić teraz. Wystarczy kliknąć przycisk odświeżania, aby pojawił się na liście.

 9. Kliknij przycisk Rozpocznij kopiowanie .

 10. Kliknij Wymaż urządzenie USB , jeśli zostaniesz o to poproszony w oknie Za mało wolnego miejsca . Następnie kliknij Tak , aby potwierdzić w następnym oknie.

  Przycisk Wymaż urządzenie USB w narzędziu pobierania systemu Windows 7

  Jeśli tego nie widzisz, oznacza to po prostu, że wybrany dysk flash lub zewnętrzny dysk twardy jest już pusty.

  Wszystkie dane, które masz na tym dysku USB, zostaną usunięte w ramach tego procesu.

 11. kroku 4 z 4: Tworzenie rozruchowego urządzenia USB , poczekaj, aż program sformatuje dysk USB, a następnie skopiuj na niego pliki instalacyjne systemu Windows 7 z dostarczonego obrazu ISO.

  Ekran stanu kopiowania plików w narzędziu do pobierania USB/DVD w systemie Windows 7

  Przez kilka sekund zobaczysz Stan formatowania , a następnie Kopiowanie plików . Ta część może potrwać nawet 30 minut, a może nawet dłużej, w zależności od wersji systemu Windows 7, z której pochodzi plik ISO, a także od szybkości komputera, dysku USB i połączenia USB.

  Wskaźnik wykonania procentu może przez długi czas znajdować się na jednym lub kilku procentach. Ta pozorna pauza nie oznacza, że ​​coś jest nie tak.

 12. Następny ekran, który zobaczysz, powinien wskazywać, że pomyślnie utworzono rozruchowe urządzenie USB , a stan kopii zapasowej został ukończony .

  Pomyślnie utworzono rozruchowe urządzenie USB

  Możesz teraz zamknąć program Windows 7 USB DVD Download Tool . Dysku USB można teraz użyć do zainstalowania systemu Windows 7.

 13. Uruchom komputer z urządzenia USB, aby rozpocząć proces konfiguracji systemu Windows 7.

  Opcje uruchamiania narzędzia konfiguracji BIOS

  Może być konieczne wprowadzenie zmian w sekwencji rozruchu w systemie BIOS  , jeśli proces konfiguracji systemu Windows 7 nie uruchamia się podczas próby rozruchu z dysku USB.

  Jeśli nadal nie możesz uruchomić dysku flash, a masz również komputer z interfejsem UEFI , zapoznaj się z informacjami na dole tej strony.

  Jeśli przybyłeś tutaj z Jak wyczyścić Zainstaluj system Windows 7 , możesz teraz wrócić do tego samouczka i kontynuować instalację systemu Windows 7.

 14. Powinieneś mieć teraz zainstalowany system Windows 7 przez USB.

 

Wskazówki i więcej informacji

Gdy narzędzie Windows 7 USB DVD Download Tool formatuje dysk flash podczas powyższego procesu, robi to przy użyciu NTFS , systemu plików, z którego nie można uruchomić niektórych systemów UEFI, jeśli są one obecne na pamięci USB.

Aby uruchomić dysk USB na tych komputerach, należy skopiować dane z dysku flash do folderu na komputerze, a następnie ponownie sformatować dysk flash przy użyciu starszego systemu plików FAT32 , a następnie skopiować te same dane z powrotem na dysk.

Alternatywną metodą ładowania obrazu ISO systemu Windows 7 na dysk USB jest wypalenie pliku ISO na dysku USB .