Co to jest plik ISO?

Plik ISO, często nazywany obrazem ISO , to pojedynczy plik, który jest idealną reprezentacją całej płyty CD, DVD lub BD. Całą zawartość płyty można dokładnie zduplikować w jednym pliku ISO.

Pomyśl o pliku ISO jak o pudełku, które zawiera wszystkie części do czegoś, co musi zostać zbudowane, na przykład dziecięcej zabawki, którą możesz kupić, która wymaga złożenia. Pudełko, w którym znajdują się elementy zabawek, nie nadaje się do użytku jako prawdziwa zabawka, ale zawartość w nim, po wyjęciu i złożeniu, staje się tym, czego naprawdę chcesz użyć.

Plik ISO działa w bardzo podobny sposób. Sam plik nie jest dobry, jeśli nie można go otworzyć, złożyć i użyć.

Rozszerzenie pliku .ISO używane przez obrazy ISO jest również używane w plikach Arbortext IsoDraw Document, które są rysunkami CAD używanymi przez produkty Arbortext PTC ; nie mają nic wspólnego z formatem ISO wyjaśnionym na tej stronie. Te formaty są również niezwiązane z plikami SO pomimo podobnego rozszerzenia.

Gdzie zobaczysz używane pliki ISO

Obrazy ISO są często używane do dystrybucji dużych programów przez Internet, ponieważ wszystkie pliki programu mogą być zgrabnie zawarte w jednym pliku.

Jeden przykład można zobaczyć w bezpłatnym narzędziu do odzyskiwania hasła Ophcrack (które zawiera cały system operacyjny i kilka programów). Wszystko, co składa się na program, jest zapakowane w jeden plik.

Ophcrack z pewnością nie jest jedynym programem, który używa pliku ISO — wiele typów programów jest dystrybuowanych w ten sposób. Na przykład większość startowych programów antywirusowych używa ISO, jak plik bitdefender-rescue-cd.iso używany przez płytę ratunkową Bitdefender .

We wszystkich tych przykładach i tysiącach innych każdy plik wymagany do uruchomienia dowolnego narzędzia jest zawarty w pojedynczym obrazie ISO. Jak już wspomniano, narzędzie to jest naprawdę łatwe do pobrania, ale także bardzo łatwe do nagrywania na płytę lub inne urządzenie.

Nawet Windows 11 można uzyskać bezpośrednio przez Microsoft w formacie ISO, gotowym do wyodrębnienia na urządzenie lub zamontowania na maszynie wirtualnej .

Jak nagrywać pliki ISO

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania pliku ISO jest nagranie go na płytę CD, DVD lub BD . Jest to inny proces niż nagrywanie plików muzycznych lub dokumentów na płytę, ponieważ oprogramowanie do nagrywania płyt CD/DVD/BD musi „zbierać” zawartość pliku ISO na płycie.

Systemy Windows 11, 10, 8 i 7 mogą nagrywać obrazy ISO na dysk bez użycia oprogramowania innych firm — wystarczy dwukrotnie dotknąć lub dwukrotnie kliknąć plik ISO, a następnie postępować zgodnie z wyświetlonym kreatorem.

Windows Disc Image Burner z wybranym plikiem ISO

Jeśli chcesz użyć systemu Windows do otwarcia pliku ISO, ale jest on już skojarzony z innym programem (tzn. system Windows nie otwiera pliku ISO po dwukrotnym kliknięciu lub dwukrotnym dotknięciu go), otwórz właściwości pliku i zmień program który powinien otwierać pliki ISO jako isoburn.exe (jest przechowywany w folderze C:\Windows\system32\ ).

Ta sama logika ma zastosowanie podczas nagrywania pliku ISO na urządzenie USB , co jest znacznie bardziej powszechne teraz, gdy napędy optyczne stają się coraz mniej popularne.

Nagrywanie obrazu ISO nie jest tylko opcją dla niektórych programów, jest wymagane. Na przykład wiele narzędzi diagnostycznych dysku twardego można używać tylko poza systemem operacyjnym. Oznacza to, że będziesz musiał nagrać obraz ISO na nośniku wymiennym (takim jak dysk lub dysk flash ), z którego komputer może się uruchomić .

Chociaż mniej popularne, niektóre programy są dystrybuowane w formacie ISO, ale nie są przeznaczone do uruchamiania. Na przykład pakiet Microsoft Office jest często udostępniany jako plik ISO i jest przeznaczony do nagrywania lub montowania, ale ponieważ nie musi być uruchamiany spoza systemu Windows, nie ma potrzeby uruchamiania z niego (nie zrób wszystko, jeśli próbowałeś).

Jak wyodrębnić pliki ISO

Jeśli nie chcesz faktycznie nagrywać pliku ISO na płytę lub urządzenie pamięci masowej USB, większość programów do kompresji/dekompresji , takich jak bezpłatne programy 7-Zip i PeaZip , wyodrębni zawartość pliku ISO do folderu.

Wyodrębnienie pliku ISO kopiuje wszystkie pliki z obrazu bezpośrednio do folderu, który można przeglądać tak, jak każdy folder, który można znaleźć na komputerze. Chociaż nowo utworzonego folderu nie można bezpośrednio nagrać na urządzenie, jak omówiono w powyższej sekcji, wiedza, że ​​jest to możliwe, może się przydać.

Załóżmy na przykład, że pobrałeś pakiet Microsoft Office jako plik ISO. Zamiast wypalać obraz ISO na płycie, możesz wyodrębnić pliki instalacyjne z ISO, a następnie zainstalować program tak, jak zwykle.

Plik ISO pakietu Microsoft Office 2003 otwarty w 7-Zip
 MS Office 2003 Otwórz w 7-Zip.

Każdy program do rozpakowywania wymaga innego zestawu kroków, ale oto jak szybko wyodrębnić obraz ISO za pomocą programu 7-Zip: Kliknij plik prawym przyciskiem myszy, wybierz 7-Zip , a następnie wybierz opcję Wyodrębnij do „\” .

Jeśli te kroki nie działają, sprawdź dokładnie rozszerzenie pliku, aby upewnić się, że nie pomyliłeś innego pliku z plikiem w formacie ISO. ISZ jest jednym z przykładów pliku, który można łatwo pomylić z ISO.

Jak tworzyć pliki ISO

Kilka programów, z których wiele jest darmowych, umożliwia tworzenie własnego pliku ISO z dysku lub zbioru wybranych plików.

Najczęstszym powodem tworzenia obrazu ISO jest chęć utworzenia kopii zapasowej dysku instalacyjnego oprogramowania, a nawet filmu DVD lub Blu-ray.

Jak zamontować pliki ISO

Montowanie pliku ISO, który utworzyłeś lub pobrałeś z Internetu, to coś w rodzaju nakłaniania komputera do myślenia, że ​​plik ISO to prawdziwa płyta. W ten sposób możesz „użyć” pliku ISO tak, jak na prawdziwym dysku CD lub DVD, tyle że nie musisz marnować dysku ani czasu na jego wypalanie.

Jedną z typowych sytuacji, w których pomocne jest zamontowanie pliku ISO, jest granie w grę wideo, która wymaga włożenia oryginalnej płyty. Zamiast wkładać dysk do napędu optycznego, możesz po prostu zamontować obraz ISO tego dysku z grą, który wcześniej utworzyłeś.

Montowanie pliku ISO jest zwykle tak proste, jak otwarcie pliku za pomocą czegoś, co nazywa się „emulatorem dysku”, a następnie wybranie litery dysku, którą powinien reprezentować plik ISO. Mimo że ta litera dysku jest dyskiem wirtualnym , system Windows widzi go jako prawdziwy i możesz go również używać jako takiego.

Jednym z naszych ulubionych darmowych programów do montowania obrazów ISO jest WinCDEmu , ponieważ jest łatwy w użyciu (plus jest dostępny w tej przenośnej wersji ). Kolejnym jest pakiet Pismo File Mount Audit Package .

Jeśli używasz nowoczesnej wersji systemu Windows, takiej jak Windows 11 lub Windows 10, masz szczęście, że w swoim systemie operacyjnym masz wbudowane mocowanie ISO! Wystarczy dotknąć i przytrzymać lub kliknąć prawym przyciskiem myszy plik ISO i wybrać Zamontuj . Windows automatycznie utworzy wirtualny dysk, nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie.

Opcja montowania ISO w Windows 10
 Zamontuj opcję ISO w systemie Windows 10.

Chociaż montowanie pliku ISO jest bardzo przydatne w niektórych sytuacjach, pamiętaj, że wirtualny dysk będzie niedostępny zawsze, gdy system operacyjny nie będzie działał. Oznacza to, że montowanie pliku ISO, którego chcesz użyć poza systemem Windows, nie ma sensu (tak jak jest to wymagane w przypadku niektórych narzędzi diagnostycznych dysku twardego i programów do testowania pamięci ).

FAQ
  • Jak uruchomić plik ISO w systemie Windows 7?

    W systemie Windows 7 musisz pobrać aplikację innej firmy, taką jak WinISO lub WinCDEmu, aby zamontować i uruchomić plik ISO. Po pobraniu aplikacji pozwól jej zainstalować sterowniki, a następnie kliknij dwukrotnie plik ISO i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zamontować i otworzyć plik ISO.

  • Jak mogę pobrać plik ISO systemu Windows 10?

    Aby pobrać plik ISO systemu Windows 10, przejdź do strony pobierania systemu Windows 10 firmy Microsoft i sprawdź, czy komputer spełnia wymagania instalacyjne. Wybierz odpowiednią wersję i język produktu, a następnie wybierz opcję Pobierz 64-bitową lub Pobierz 32-bitową .