IPS glow charakteryzuje się świeceniem wokół rogów monitora panelowego IPS. Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, jak możesz to zmniejszyć.

Odpowiedź:

Poświata IPS charakteryzuje się widocznym „świeceniem” wokół rogów monitora panelowego IPS. Świecenie jest bardziej widoczne w ciemnych pomieszczeniach podczas oglądania ciemnych treści.

Jest to spodziewana wada technologii IPS, którą można zmniejszyć, dodając oświetlenie otoczenia do pokoju, zmniejszając jasność monitora oraz zmieniając odległość i kąt patrzenia na ekran.

Szukasz sposobu na zmniejszenie blasku IPS?

Masz wątpliwości co do zakupu monitora IPS ze względu na wszystkie obawy dotyczące blasku IPS?

W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest blask IPS i co możesz zrobić, aby go zmniejszyć.

Krótko mówiąc, poświata IPS jest normalną i oczekiwaną wadą monitorów i telewizorów panelowych IPS, spowodowaną nadmiarem światła przechodzącego przez panel.

Nie należy go mylić z  krwawieniem podświetlenia , które występuje we wszystkich podświetlanych panelach i polega na przeciekaniu światła wokół krawędzi ekranu, ponieważ ramka monitora nie blokuje go całkowicie.

Jak naprawić blask IPS

monitor ips świeci

Przede wszystkim zajmiemy się większością zdjęć online przedstawiających blask IPS.

Jeśli podkręcisz jasność wyświetlacza do 100% w ciemnym pokoju z ciemnym tłem na ekranie, a następnie zrobisz mu zdjęcie, zdjęcie nie tylko sprawi, że blask będzie wyglądał gorzej niż jest w rzeczywistości, ale również nie jest to właściwy sposób pomiaru blasku IPS.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w tym scenariuszu ma być widoczne świecenie.

Na szczęście nie będziesz, a przynajmniej nie powinieneś patrzeć na ekran w takich warunkach, ponieważ jest to szkodliwe dla oczu.

Dlatego zalecamy zmniejszenie jasności w ciemnym pokoju i zwiększenie jej, patrząc na ekran w ciągu dnia przy dużej ilości światła słonecznego w pomieszczeniu.

Co więcej, poświata IPS jest zwykle bardziej zauważalna pod pewnymi kątami.

Spróbuj przechylić lub wyregulować wysokość monitora, aby blask był mniej widoczny z pozycji oglądania. Możesz też spróbować usiąść nieco dalej od monitora.

Wreszcie, możesz dodać więcej nastrojowego oświetlenia do swojego pokoju. Standardowa lampa biurkowa lub niektóre  diody LED RGB  mogą znacznie zmniejszyć widoczność poświaty IPS.

Zwróć uwagę, że poświata IPS różni się w zależności od jednostki monitora ze względu na wariancję panelu , nawet jeśli dotyczy to tego samego modelu. Jednak we wszystkich, z wyjątkiem najbardziej ekstremalnych przypadkach, jest to wykonalne.