Pendrive to małe, ultraprzenośne urządzenie pamięci masowej, które w przeciwieństwie do napędu optycznego czy tradycyjnego dysku twardego nie ma ruchomych części.

Dyski flash łączą się z komputerami i innymi urządzeniami za pomocą wbudowanej wtyczki USB typu A lub USB-C , tworząc rodzaj połączenia urządzenia USB i kabla.

Dyski flash są często określane jako pendrive’y, pendrive’y lub dyski typu jump drive. Terminy dysk USB i dysk półprzewodnikowy (SSD) są również czasami używane, ale w większości przypadków odnoszą się one do większych, mało mobilnych urządzeń pamięci masowej opartych na USB, takich jak zewnętrzne dyski twarde .

Wkładanie pamięci flash USB do MacBooka Pro
Kioshino / Getty Images

 

Jak korzystać z pamięci flash

Aby użyć dysku flash, wystarczy włożyć go do wolnego portu USB w komputerze.

Na większości komputerów zostanie wyświetlony alert, że dysk flash został włożony, a zawartość dysku pojawi się na ekranie, podobnie jak inne dyski na komputerze podczas przeglądania plików.

Dysku flash można również używać z telefonem z systemem Android lub podłączyć go do iPhone’a lub iPada .

Dokładnie to, co dzieje się podczas korzystania z dysku flash, zależy od używanej wersji systemu Windows lub innego systemu operacyjnego oraz od tego, jak skonfigurowano komputer.

 

Dostępne rozmiary dysków flash

Większość dysków flash ma pojemność od 8 GB do 64 GB. Dostępne są również mniejsze i większe dyski flash, ale trudniej je znaleźć.

Jeden z pierwszych dysków flash miał zaledwie 8 MB. Największy, jaki znamy, to pendrive USB 3.0 o pojemności 2 TB (2048 GB) firmy Kingston .

Dowiedz się , jak wybrać odpowiedni dysk flash, jeśli nie masz pewności, jakiego rodzaju potrzebujesz.

 

Więcej o dyskach flash

Dyski flash można zapisywać i przepisywać niemal nieograniczoną liczbę razy, podobnie jak dyski twarde.

Całkowicie zastąpili dyskietki na rzecz przenośnej pamięci masowej, a biorąc pod uwagę, jak duże i niedrogie się stały, prawie zastąpili dyski CD, DVD i BD do przechowywania danych.

 

FAQ
  • Jaka jest różnica między urządzeniem PhotoStick a pamięcią flash?

    Dysk flash to urządzenie pamięci masowej z tylko jednym portem, zwykle USB-C. Chociaż PhotoStick i pamięć flash USB wyglądają prawie identycznie, PhotoStick ma dwa porty: jeden to USB do podłączenia do komputera, a drugi do smartfonów. Ponadto PhotoStick automatycznie kopiuje zdjęcia i filmy, ale nie jest dobrym wyborem do ogólnego przechowywania.

  • Do czego służy pamięć flash?

    Dysk flash jest przydatny do przechowywania plików, tworzenia kopii zapasowych, archiwizowania plików lub przesyłania dowolnego typu plików między komputerami. Dyski flash są niedrogie, lekkie i proste w obsłudze.

  • Co to jest dysk flash typu C?

    Dysk flash typu C odnosi się do USB-C, który jest aktualnym standardem portów w dyskach flash. Gniazdo ładowania na dysku flash USB-C jest mniejsze niż to na dysku flash USB-A, który był powszechnie używany w przeszłości, i zapewnia znacznie wyższą szybkość przesyłania danych.