Proces rozruchu zarządza od włączenia do ładowania systemu operacyjnego. Termin rozruch opisuje proces wykonywany przez komputer po włączeniu, który ładuje system operacyjny i przygotowuje system do użycia.

Uruchamianie , uruchamianie i uruchamianie to terminy synonimiczne i ogólnie opisują długą listę rzeczy, które mają miejsce od naciśnięcia przycisku zasilania do w pełni załadowanej i gotowej do użycia sesji systemu operacyjnego, takiego jak Windows.

Rozruch systemu
 Proces rozruchu systemu Windows XP (w trybie awaryjnym).

 

Co się dzieje podczas procesu uruchamiania?

Kiedy przycisk zasilania włącza komputer, zasilacz  zasila płytę główną i jej komponenty, aby mogły odgrywać swoją rolę w całym systemie.

Następny krok jest kontrolowany przez BIOS lub UEFI i rozpoczyna się po POST . Dzieje się tak, gdy pojawiają się komunikaty o błędach testu POST,  jeśli występuje problem ze sprzętem .

Po wyświetleniu na monitorze różnych informacji, takich jak producent systemu BIOS i dane dotyczące pamięci RAM , system BIOS ostatecznie przekazuje proces rozruchu głównemu kodowi rozruchowemu , który przekazuje go kodowi rozruchowemu woluminu , a następnie menedżerowi rozruchu w celu obsługi reszta.

W ten sposób BIOS znajduje odpowiedni dysk twardy z systemem operacyjnym. Robi to, sprawdzając pierwszy sektor identyfikowanych dysków twardych. Gdy znajdzie odpowiedni dysk z programem ładującym, ładuje go do pamięci, aby program ładujący mógł następnie załadować system operacyjny do pamięci, tak jak używasz systemu operacyjnego zainstalowanego na dysku.

Ta sekwencja rozruchowa nie zawsze jest taka sama, ponieważ możesz zmienić kolejność rozruchu, aby komputer był uruchamiany z czegoś innego zamiast dysku twardego, na przykład dysku lub dysku flash.

W nowszych wersjach systemu Windows BOOTMGR jest używanym menedżerem rozruchu.

To wyjaśnienie procesu rozruchu, które właśnie przeczytałeś, jest bardzo uproszczoną wersją tego, co się dzieje, ale daje ci pewne pojęcie o tym, co się z tym wiąże.

VVadyab / Getty Images

 

Uruchamianie twarde (zimne) kontra uruchamianie miękkie (ciepłe)

Zimny ​​rozruch ma miejsce wtedy, gdy komputer uruchamia się z całkowicie martwego stanu, w którym komponenty były wcześniej w ogóle pozbawione zasilania. Twardy rozruch charakteryzuje się również wykonaniem przez komputer testu POST.

Istnieją jednak sprzeczne poglądy na to, co naprawdę oznacza zimny but. Na przykład ponowne uruchomienie komputera z systemem Windows może sprawić, że pomyślisz, że wykonuje zimny restart, ponieważ system wydaje się wyłączać, ale może w rzeczywistości nie odciąć zasilania płyty głównej, w takim przypadku zastosuje miękki restart.

Twardy restart jest również terminem używanym do opisania, gdy system nie jest zamykany w uporządkowany sposób. Na przykład przytrzymanie przycisku zasilania w celu wyłączenia systemu w celu ponownego uruchomienia nazywa się twardym ponownym uruchomieniem.

 

Więcej informacji na temat uruchamiania

Problemy, które pojawiają się podczas procesu rozruchu, nie są powszechne, ale się zdarzają. Zobacz nasz przewodnik Jak naprawić komputer, który się nie włącza , aby dowiedzieć się, co jest nie tak.

Aby coś takiego jak system operacyjny przechowywany na dysku flash można było uruchomić, aby można go było zainstalować na dysku twardym, dysk flash musi mieć określone pliki. Jednak pliki startowe to nie to samo co pliki startowe . Możesz przeczytać więcej o plikach startowych tutaj .

Oto kilka innych artykułów związanych z rozruchem, których możesz szukać: