Łatwiej jest zmieniać nazwy plików w systemie Vista i Windows 7 niż w poprzednich wersjach systemu Windows. Wszystko co robisz to:

 1. Kliknij plik, aby go zaznaczyć, a następnie kliknij ponownie. System Windows automatycznie wybiera nazwę pliku, aby wszystko, co wpiszesz, zastąpi istniejącą nazwę.
 2. Wpisz nową nazwę pliku i naciśnij Enter. Jesteś skończony.

To niewielka zmiana w stosunku do poprzedniej metody, w której przed edycją trzeba było ręcznie wybrać nazwę pliku, ale oszczędza to dużo czasu.

Aby zmienić całą partię plików naraz:

 1. Wybierz każdy z plików. Możesz wybrać grupę sąsiadujących plików, klikając pierwszy z nich, a następnie Shift + klikając ostatni; możesz wybrać dowolną liczbę plików przez Ctrl + kliknięcie każdego pliku; lub aby zaznaczyć wszystkie pliki w folderze, naciśnij Ctrl + A.
 2. Naciśnij klawisz F2. Zostanie wybrana nazwa ostatniego klikniętego pliku.
 3. Wpisz nową nazwę i naciśnij Enter.

Nazwa każdego z plików zostanie zmieniona, a kolejna numeracja będzie używana do odróżniania jednego pliku od drugiego.

Na przykład, jeśli wybierzesz trzy pliki obrazów .jpg i zmienisz nazwę pierwszego z nich Urodziny taty, otrzymasz pliki o nazwie

Urodziny taty (1) .jpg

Urodziny taty (2) .jpg

Urodziny taty (3) .jpg

WSKAZÓWKA: Jeśli popełnisz błąd podczas zmiany nazwy jednego lub więcej plików, po prostu naciśnij Ctrl + Z, gdy jesteś nadal w folderze plików i zanim wykonasz jakiekolwiek inne czynności w tym folderze. Ctrl + Z cofa wszystko, co ostatnio zrobiłeś w folderze.

Niestety, ta nowa metoda zmiany nazwy pliku ma jedną wadę: chociaż nowa metoda ułatwia zmianę nazw plików, utrudnia zmianę rozszerzenia pliku . Problem pogłębia determinacja firmy Microsoft, aby ukryć te rozszerzenia plików.

O nazwach plików

Nazwy plików w systemie Windows składają się z dwóch części, nazwy pliku i rozszerzenia, oddzielonych kropką (kropką). Nazwa pliku to opisowa etykieta; rozszerzenie wskazuje typ pliku, z którym masz do czynienia – JPG dla obrazu, MP3 dla pliku audio, DOC lub DOCX dla dokumentów Word, PDF dla pliku Adobe Reader i tak dalej. Możesz dowolnie zmieniać nazwy plików, ale powinieneś zachować ostrożność podczas zmiany rozszerzeń plików, ponieważ system Windows używa rozszerzenia, aby dowiedzieć się, którego programu należy użyć do otwarcia pliku.

Najpierw wyświetl rozszerzenia plików

Microsoft ukrywał rozszerzenia plików przed użytkownikami w wersjach późniejszych niż Windows. To rzekomo sprawia, że ​​wszystko jest mniej zagmatwane; w rzeczywistości jest to kawałek paternalistycznej głupoty. Możliwość zobaczenia rozszerzeń plików to dobra rzecz.

 • Te rozszerzenia informują o typie pliku, z którym masz do czynienia i jakiego typu programu potrzebujesz, aby wyświetlić lub edytować plik.
 • Rozszerzenia pomagają odróżnić pliki o podobnych nazwach. Na przykład, jeśli masz arkusz kalkulacyjny programu Excel o nazwie Budżet na 4 kwartał i prezentację programu PowerPoint zwaną również Budżet na 4 kwartał, zobaczenie rozszerzenia .xls w arkuszu kalkulacyjnym i rozszerzenia .ppt w prezentacji pomoże Ci szybko sprawdzić, która jest która. Tak, małe ikony plików też pomagają, ale te ikony nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania.
 • Rozszerzenia pomagają również wykryć pliki, których otwieranie może być niebezpieczne. Rozszerzenie .vbs informuje, że masz zamiar otworzyć skrypt Visual Basic, który będzie uruchamiał polecenia na komputerze – jest to jeden ze sposobów, w jaki może uderzyć złośliwe oprogramowanie. Podobnie, zobaczenie rozszerzeń .exe informuje, że masz do czynienia z programem. Jeśli otrzymasz załącznik w wiadomości e-mail i zobaczysz rozszerzenie .exe, prawie zawsze chcesz go uniknąć, po raz kolejny, aby uniknąć złośliwego oprogramowania.
 • Rozszerzenia plików mogą również pomóc w ustaleniu, dlaczego nie można wyświetlić ani edytować pliku. Nie wszyscy używają tego samego oprogramowania ani tego samego systemu operacyjnego. Jeśli ktoś wyśle ​​Ci dokument, który utworzył za pomocą Pages na Apple Mac, istnieje duża szansa, że ​​nie będziesz w stanie otworzyć tego dokumentu w systemie Windows; jeśli nie widzisz rozszerzenia pliku, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, że jest to dokument Pages, dlatego trudno jest ustalić, dlaczego masz problemy. Z drugiej strony, jeśli zobaczysz rozszerzenie pliku .pages, od razu dowiesz się, że masz do czynienia z jakimś dziwnym, innym światowym zwierzęciem. Następnie możesz poprosić korespondenta o zapisanie pliku w programie Word lub w innym formacie i ponowne wysłanie.
 • Rozszerzenia plików pomagają rozpoznać, z którą wersją dokumentu Microsoft Office masz do czynienia. Office 2010 zapisuje dokumenty Worda jako pliki .docx, dokumenty Excela jako pliki .xlsx i tak dalej. We wcześniejszych wersjach pakietu Office były to rozszerzenia .doc i .xls. Nowe formaty są niekompatybilne ze starymi, więc jeśli ktoś wyśle ​​ci dokument .docx, a jedyne, co masz, to Word 2003, nie będziesz mógł otworzyć ani edytować pliku. Możliwość zobaczenia rozszerzenia pomoże Ci rozwiązać, dlaczego napotkasz ten problem.

Z tych wszystkich powodów, dla których wyświetlanie rozszerzeń plików jest dobrą rzeczą, spójrzmy, dlaczego ich ukrywanie jest dobre:

 • Dzięki temu na ekranie jest mniej bałaganu.

Naprawdę, to wszystko. Microsoft może pomyśleć, że powoduje to mniej zamieszania, ale jest odwrotnie.

Jest już całkiem jasne, że Microsoft raczej nie zobaczy domyślnie światła i rozszerzeń plików w żadnej wersji systemu Windows. To nie ma znaczenia, ponieważ możesz samodzielnie zająć się sytuacją i włączyć wyświetlanie rozszerzeń:

 1. Otwórz dowolne okno folderu.
 2. Naciśnij klawisze Alt + T + O (to litera O, a nie zero), aby otworzyć okno dialogowe Opcje folderów.
 3. Kliknij kartę Widok.
 4. Usuń zaznaczenie (znacznik wyboru) obok opcji „Ukryj rozszerzenia znanych typów plików” i kliknij OK.

Po co zmieniać rozszerzenie pliku?

Jeśli system Windows używa rozszerzenia pliku, aby określić, jak otworzyć ten plik, dlaczego miałbyś chcieć zmienić rozszerzenie? Czy to po prostu nie zmyliłoby systemu Windows i nie uniemożliwiło mu otwarcia pliku?

W wielu przypadkach to prawda. W większości przypadków będziesz chciał zostawić rozszerzenia w spokoju. Ale są chwile, kiedy warto mieć możliwość zmiany tych rozszerzeń. Jeśli używasz edytora tekstu do tworzenia strony internetowej, możesz chcieć zachować rozszerzenie .txt podczas edycji kodu, ale potem zmienić rozszerzenie na .html, aby móc przeglądać stronę w przeglądarce internetowej.

Od czasu do czasu możesz otrzymać plik z nieprawidłowym rozszerzeniem: na przykład obraz .jpg, który ktoś przypadkowo nazwał jako plik .bmp. Jeśli próbujesz załadować plik .jpg do programu graficznego i otrzymujesz komunikat „nieprawidłowy format pliku” lub podobny, spróbuj zmienić rozszerzenie na .bmp lub .png lub .tif lub inne popularne rozszerzenie pliku graficznego i sprawdź, czy edytor grafiki rozpoznaje to.

Możesz również zmienić wielkość liter w rozszerzeniu. Wiele kamer zapisuje pliki obrazów z rozszerzeniem pisanym wielką literą, takim jak .JPG. Windows rozróżnia wielkość liter, jeśli chodzi o nazwy plików, więc dla systemu operacyjnego nie ma znaczenia, czy plik nosi nazwę MAGNOLIA.JPG czy magnolia.jpg, ale może to mieć znaczenie dla ludzi; w końcu używanie WIELKICH LITER jest cyfrowym odpowiednikiem krzyczenia na kogoś, a folder zaśmiecony obrazami .JPG właśnie to robi.

Jak zmienić rozszerzenie pliku

W systemie Windows 7, aby zmienić rozszerzenie pliku, najpierw upewnij się, że rozszerzenia plików są widoczne, wykonując powyższe czynności, a następnie:

 1. Kliknij plik, aby go zaznaczyć, a następnie kliknij ponownie. System Windows automatycznie wybiera nazwę pliku, aby wszystko, co wpiszesz, zastąpi istniejącą nazwę.
 2. Kliknij i przeciągnij po rozszerzeniu, wpisz nowe rozszerzenie i naciśnij Enter.

Brzmi to dość prosto, ale okazuje się dość niezdarne, zwłaszcza jeśli zmieniasz rozszerzenia w kilku plikach.

Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeśli chcesz zmienić rozszerzenia pisane wielkimi literami w grupie plików: system Windows 7 nie chce tego zrobić. Na przykład, jeśli masz trzy pliki o nazwach 1.JPG, 2.JPG i 3.JPG, jeśli wybierzesz wszystkie pliki i zmienisz nazwę pierwszego platypus.jpg, otrzymasz platypus (1) .JPG, platypus (2) .JPG i dziobak (3) .JPG. Rozszerzenie zachowuje swoje wielkie litery. Jeśli chcesz zmienić te rozszerzenia, musisz zmienić nazwę każdego pliku jeden po drugim.

Używanie narzędzia Bulk Rename Utility do zmiany rozszerzeń plikówLepszy sposób na zmianę nazw plików i rozszerzeń

Jeśli potrzebujesz poważnej zmiany nazwy pliku – być może masz foldery wypełnione okropnie nazwanymi zdjęciami – wypróbuj narzędzie do zbiorczej zmiany nazw plików. Jest takie narzędzie o nazwie Bulk Rename Utility , z którego można korzystać bezpłatnie. Po otwarciu wygląda dość okrutnie, ale nie martw się – chociaż ma ogromną moc i elastyczność, bardzo ułatwia wykonywanie czynności, takich jak zmiana przypadku wielu rozszerzeń plików. Jeśli chcesz mniej onieśmielającej zmiany nazwy, Better File Rename załatwi sprawę , ale przywróci Ci 19,95 USD.

Oto jak zmienić wielkość liter we wszystkich plikach w folderze za pomocą narzędzia Bulk Rename Utility:

 1. Otwórz folder zawierający pliki.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolny plik w folderze i wybierz opcję Zbiorcza zmiana nazwy tutaj z menu kontekstowego. Narzędzie załaduje wszystkie pliki do swojego głównego okna, z drzewem folderów wyświetlonym po lewej stronie, umożliwiającym przejście do dowolnego innego folderu, oraz z oszałamiającą tablicą opcji wyświetlonych poniżej.
 3. Naciśnij klawisze Ctrl + A, aby zaznaczyć wszystkie pliki w folderze.
 4. Na dole w prawym dolnym rogu okna zobaczysz rozszerzenie. Wybierz Niższe z rozwijanego menu Rozszerzenie. Nazwy plików zostaną zaktualizowane w kolumnie Nowa nazwa. To jest podgląd umożliwiający sprawdzenie, czy wprowadzane zmiany są poprawne.
 5. Jeśli jesteś zadowolony z wyświetlonych zmian, kliknij przycisk Zmień nazwę w prawym dolnym rogu, aby zmienić nazwę wybranych plików.

Szybkie spojrzenie na inne opcje zbiorczej zmiany nazwy daje wyobrażenie o możliwościach programu. Możesz nawet zapisać schematy zmiany nazwy, aby móc ponownie zastosować je do innych partii plików.