Jak naprawić błąd „Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku”?

Jeśli nie możesz zainstalować systemu Windows na dysku, nie panikuj. Oto jak to naprawić.

Istnieje wiele powodów, dla których nie można zainstalować systemu Windows na dysku, ale nie jest od razu oczywiste, co to za powody. Na szczęście istnieje wiele różnych poprawek, które możesz wypróbować, aby zainstalować system Windows na dysku.Przyjrzyjmy się, jak naprawić błąd „Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku” i różne formy, jakie może on przybrać.

Dlaczego pojawia się błąd „Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku”?

Istnieje kilka powtórzeń błędu „Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku”. Zidentyfikowanie otrzymywanej iteracji to długa droga do ustalenia, co musisz zrobić, aby zainstalować system Windows.

Błąd występuje, gdy styl partycji dysku twardego nie obsługuje wersji systemu BIOS (Basic Input/Output System). BIOS ma dwie wersje: Unified Extensible Firmware Interface  (UEFI) i Legacy BIOS.

Jak można się domyślić po nazwach, UEFI jest bardziej nowoczesny, podczas gdy Legacy BIOS jest dość stary. Każda z tych wersji działa tylko z określonym stylem partycji dysku twardego. W przypadku niezgodności pojawia się błąd „Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku”.

Jaki styl partycji będzie dla Ciebie odpowiedni?

Aby dowiedzieć się, co musisz zrobić, aby naprawić ten błąd, musisz spojrzeć na to, co czyta się w drugim zdaniu komunikatu o błędzie.

Jeśli drugie zdanie w komunikacie o błędzie brzmi „ Wybrany dysk ma styl partycji GPT ”, oznacza to, że Twój komputer ma starszy system BIOS . BIOS nie działa ze stylem partycji GPT, więc musisz przekonwertować na MBR.

Jeśli drugie zdanie w komunikacie o błędzie brzmi „ Wybrany dysk ma tablicę partycji MBR. W systemach EFI system Windows można zainstalować tylko na dyskach GPT ”, oznacza to, że Twój komputer ma system UEFI BIOS . System Windows można zainstalować tylko na dyskach w stylu partycji GPT w systemie E

Jak naprawić błąd „Wybrany dysk ma styl partycji GPT”

Jeśli komputer korzysta ze starszego systemu BIOS, nie można zainstalować systemu Windows na dysku z partycją GPT. W takim przypadku przed zainstalowaniem systemu Windows należy przekonwertować dysk.

Sprawdź wersję systemu BIOS, aby upewnić się, że UEFI nie jest dostępna

Zanim to zrobisz, sprawdź, czy Twój komputer obsługuje UEFI. Możesz sprawdzić wersję BIOS, przechodząc do BIOS-u podczas uruchamiania komputera. Uruchom komputer i naciśnij klawisz BIOS. Klucz systemu BIOS może się różnić w zależności od producenta, ale najczęściej używanymi kluczami są F1 , F2 , F10 , F12 lub DEL .

Kiedy jesteś w BIOS-ie, musisz poszukać trybu rozruchowego . Ponownie, nie ma tutaj jednego procesu krok po kroku. Będziesz musiał przejrzeć wszystkie zakładki, ale ogólnie jest zakładka Boot  i tam znajdziesz tryb Boot .

Nie można zainstalować systemu Windows na tym dyskuJeśli tryb rozruchu jest ustawiony na Legacy i UEFI nie jest wyświetlane jako opcja, nie możesz użyć partycji dysku GPT. W tym momencie musisz przekonwertować go na tabelę partycji MBR.

Konwertuj dysk MBR na GPT

Istnieją dwie metody konwersji partycji dysku GPT na MBR. Niestety obie metody wymazują dane zapisane na dysku. Alternatywnie możesz użyć oprogramowania innej firmy, aby przekonwertować dysk partycji GPT na MBR bez utraty danych .

1. Konwertuj z dysku MBR na GPT za pomocą wiersza polecenia

Możesz użyć wiersza polecenia, jeśli nie masz zainstalowanych innych systemów operacyjnych na innym dysku twardym. Pamiętaj, że ta metoda usunie wszystkie dane przechowywane na dysku, który chcesz przekonwertować.

  1. Zacznij od włożenia dysku instalacyjnego systemu Windows i poczekaj na  ekran konfiguracji systemu Windows . Naciśnij Shift + F10 , aby otworzyć wiersz polecenia.
  2. Wpisz  diskpart i naciśnij  Enter .
  3. Wpisz list disk,  aby pobrać listę dysków na komputerze.
  4. Wybierz dysk, który chcesz przekonwertować na MBR. Powinien to być dysk, na którym chcesz zainstalować system Windows. Możesz wybrać dysk za pomocą  wybierz dysk 0 .
  5. Uruchom clean , a następnie  przekonwertuj mbr  , aby przekonwertować partycję na MBR.

Kiedy skończysz, zamknij wiersz polecenia. Wróć do instalacji systemu Windows i uruchom instalację ponownie.

2. Konwertuj z dysku MBR na GPT za pomocą narzędzia do zarządzania dyskami

Jeśli twój system ma już inną kopię systemu Windows na innym dysku, możesz użyć narzędzia do zarządzania dyskami  na tej kopii, aby przekonwertować dysk partycji GTP na MBR.

  1. Wpisz Zarządzanie dyskami  w pasku wyszukiwania obok menu Start. Pierwszą pozycją w wynikach wyszukiwania będzie Tworzenie i formatowanie partycji dysku twardego . Naciśnij Enter  , aby otworzyć Narzędzie do zarządzania dyskami.
  2. Znajdź dysk, który próbujesz przekonwertować, z listy wyświetlanej w narzędziu. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń wolumin .
  3. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy ten sam dysk i wybierz Konwertuj na dysk MBR .

To powinno rozwiązać problem komunikatu “Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku”.

Jak naprawić błąd „Wybrany dysk ma tablicę partycji MBR”

Jeśli Twój komputer ma system BIOS UEFI, do zainstalowania systemu Windows potrzebny będzie dysk partycji GPT. Jeśli masz partycję MBR, musisz przekonwertować ją na dysk partycji GPT.

1. Spróbuj wyłączyć źródła rozruchu EFI

Jeśli nie chcesz konwertować partycji, przejdź do BIOS-u i sprawdź, czy pozwala na wyłączenie źródeł rozruchu EFI. W systemie BIOS przejdź do sekcji Boot Order i wyszukaj źródła rozruchu EFI . Wyłącz go i uruchom instalację systemu Windows. Po zakończeniu instalacji ponownie włącz źródła rozruchowe EFI .

Jeśli opcja wyłączenia źródeł EFI nie jest dostępna, musisz przekonwertować partycję.

2. Konwertuj z MBR na GPT za pomocą wiersza polecenia

Metoda, której użyliśmy do konwersji partycji GPT na MBR, również działa tutaj. Jedyne, co się zmieni, to polecenie w kroku 5. Zamiast convert mbr , wpisz  zamiast tego convert gpt .

Po zakończeniu poprzednich kroków zamknij wiersz polecenia i kontynuuj instalację.

3. Konwertuj z MBR na GPT za pomocą dysku instalacyjnego systemu Windows

Podczas procesu instalacji zostaniesz poproszony o wybranie dysku, na którym chcesz zainstalować system Windows. Wybierz dysk, na którym chcesz zainstalować system Windows i kliknij Usuń .

Następnie wybierz ten sam dysk i kliknij Nowy i utwórz partycję w stylu GPT. Kliknij Dalej i kontynuuj instalację. Powinno to naprawić błąd i będziesz mógł kontynuować instalację.

Rozwiązany błąd partycji dysku

Mamy nadzieję, że to rozwiązało błąd „Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku”. Istnieje wiele innych problemów, które możesz napotkać podczas procesu instalacji systemu Windows. Jednak prawie zawsze są one łatwym rozwiązaniem.

Teraz już znacie rozwiązanie problemu jaki jest komunikat “Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku”

Może zainteresuje Ciebie też ten artykuł: jak zmienić nazwę użytkownika Windows 10

Dodaj komentarz