https://www.heise.de/tipps-tricks/Windows-11-Test-Tools-So-checken-Sie-die-Kompatibilitaet-6207074.html

Windows 11 jest tuż za rogiem, ale czy Twój komputer lub laptop sobie z tym poradzi? Możesz to łatwo sprawdzić za pomocą kilku narzędzi.

 

Niedługo zostanie uruchomiony Windows 11 i najważniejsze pytanie brzmi, czy mój komputer będzie z nim kompatybilny? Od czasu wielkiego ogłoszenia Microsoftu na początku tego lata pojawiło się pewne zamieszanie dotyczące kompatybilności urządzeń. Firma Microsoft wydała od tego czasu aplikację, za pomocą której można przetestować zgodność komputera. Istnieją również inne narzędzia, których możesz użyć, aby sprawdzić, czy Twój komputer jest odpowiedni dla systemu Windows 11.

Zgodnie ze stroną przeglądu systemu Windows 11 firmy Microsoft, poniżej opisano podstawowe wymagania, które musi spełnić komputer, aby można było poprawnie zainstalować system Windows 11 na tym komputerze:

  • Procesor: architektura 64-bitowa 1 GHz lub szybsza; Intel: ósma generacja lub nowsza; AMD Ryzen 3 lub lepszy; Qualcomm Snapdragon 7c lub nowszy
  • RAM: 4 GB lub więcej
  • Pamięć: 64 GB lub większe urządzenie pamięci masowej
  • Oprogramowanie układowe systemu: UEFI, obsługa bezpiecznego rozruchu
    TPM: Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0
  • Karta graficzna: obsługująca Direct X12 lub nowsza; Sterownik WDDM 2.0 lub nowsza wersja
  • Wyświetlacz: Ekran o wysokiej rozdzielczości (720p), o przekątnej większej niż 9″, 8 bitów na kanał koloru
  • Połączenie internetowe / MSA: Windows 11 Home Edition wymaga połączenia internetowego i konta Microsoft do ukończenia konfiguracji urządzenia przy pierwszym użyciu. Wyjście z systemu Windows 11 Home w trybie S również wymaga połączenia z Internetem. Dostęp do Internetu jest wymagany do aktualizacji oraz pobierania i używania niektórych funkcji we wszystkich wydaniach systemu Windows 11.

Istnieją narzędzia, dzięki którym nie odwracasz komputera całkowicie do góry nogami, aby wyszukać te informacje. Informują dokładnie, czy system Windows 11 jest zgodny z Twoim urządzeniem. Nawiasem mówiąc, wymaga to jedynie szybkiej instalacji.

Wszystkie dalsze informacje na temat systemu Windows 11 i jego premiery 5 października 2021 r. można znaleźć tutaj.

Użyj aplikacji do sprawdzania stanu komputera

Dzięki kontroli integralności komputera Microsoft oferuje małe narzędzie, za pomocą którego możesz na pierwszy rzut oka sprawdzić, czy Twój własny sprzęt jest wystarczający dla systemu Windows 11. Aby pobrać to narzędzie, wystarczy kliknąć „ Pobierz aplikację do sprawdzania integralności komputera ” na następującej stronie internetowej : https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-11 . Tę opcję znajdziesz na samym dole strony. Następnie uruchom plik i po prostu zainstaluj program.

Na dole tej strony znajdziesz link do pobrania aplikacji do sprawdzania integralności.
Aby uruchomić program po instalacji, należy w polu wyszukiwania wpisać „Sprawdzenie integralności komputera”, a następnie uruchomić aplikację z menu Start. Aby następnie uruchomić zintegrowaną kontrolę zgodności dla systemu Windows 11, kliknij przycisk „ Sprawdź teraz ” w obszarze „ Wprowadzenie do systemu Windows 11 ”. Po sprawdzeniu zgodności program zwraca jedną z trzech możliwych odpowiedzi: Osoby, które pomyślnie przejdą test, otrzymają wiadomość

„ Ten komputer spełnia wymagania systemu Windows 11 ”
„ Ten komputer nie obsługuje obecnie wymagań systemowych systemu Windows 11 ”; i tych, którzy otrzymują wiadomość
„ Twoja organizacja zarządza aktualizacjami na tym komputerze ” (komputery z systemem Windows Education lub Enterprise albo inną wersją systemu Windows zarządzaną przez dział IT)

Kontrola integralności firmy Microsoft pokazuje na pierwszy rzut oka, czy Twój komputer obsługuje system Windows 11.
Reklama

Teraz kliknij przycisk „Pokaż wszystkie wyniki ” , aby uzyskać więcej informacji. PC-Check firmy Microsoft działa z większością komputerów z systemem Windows. Pecha mogą mieć tylko ci, którzy korzystają z systemu Windows 10 Education lub Enterprise. To samo dotyczy komputerów z systemem Windows, które są zarządzane centralnie w środowisku IT firmy przy użyciu zasad grupy. Dlatego zalecamy dodatkowe narzędzia do sprawdzania zgodności innych firm.

Przeczytaj tutaj, co możesz zrobić, jeśli Twój komputer nie jest zgodny z systemem Windows 11.

WhyNotWin11

WhyNotWin11 to projekt GitHub, którego kod źródłowy jest publicznie dostępny. Aplikacja niezależnego dewelopera ma mniej przyjazny interfejs, ale zawiera więcej informacji i bardziej szczegółowo opisuje różne możliwe problemy ze zgodnością.

Jeśli uruchomisz aplikację po jej zainstalowaniu, rozpocznie ona sprawdzanie systemu. Po zakończeniu różnych testów wyświetlane są wyniki. Są one bardzo łatwe do zrozumienia: zielony oznacza spełnienie wymagania, czerwony oznacza, że ​​nie, a żółty oznacza, że ​​ostateczne wymagania mogą być spełnione, ale nie obecne.

Odbyło się wiele dyskusji na temat tego, gdzie Microsoft wyznacza granicę generacji procesorów, więc żółty kolor jest promykiem nadziei dla tych, którzy chcą uwzględnić starsze generacje. Od końca sierpnia do grupy „spełnia wymagania” dodano kilka wybranych procesorów Intel Core i Xeon siódmej generacji, ale według Microsoftu nie są planowane dalsze dodatki.

Narzędzie WhyNotWin11 nie wymaga nawet instalacji, aby pokazać, czy w Twoim systemie działa system Windows 11.
Sprawdzanie zgodności z

systemem Windows 11 Narzędzie „Sprawdzanie zgodności z systemem Windows 11” ma postać pliku wsadowego o nazwie W11CompChk.bat, który można pobrać z następującego łącza po rejestracji: https://www.elevenforum.com/resources/windows- 11 -sprawdzenie zgodności.4 / . Po załadowaniu i rozpakowaniu narzędzia na komputerze możesz po prostu kliknąć prawym przyciskiem myszy wpis w Eksploratorze plików, przytrzymując lewy klawisz Shift na klawiaturze. W wyskakującym menu, które się pojawi, wybierz Kopiuj jako ścieżkęSpowoduje to skopiowanie pełnej ścieżki pliku do schowka. Następnie otwórz okno administracyjnego wiersza polecenia, wpisując wyszukiwany termin Wiersz polecenia w pasku wyszukiwania, a następnie wybierając wynik o tej samej nazwie. Następnie wklej właśnie skopiowany ciąg i usuń wiodące i słowa końcowe Znaki cudzysłowu przed naciśnięciem klawisza Enter.

Plik wsadowy zostanie wtedy wykonany. Pokazuje postępy i raport, gdy kończy różne egzaminy. Należy jednak pamiętać, że skrypt sprawdzania zgodności systemu Windows 11 może wprowadzać w błąd: narzędzie wskazuje, że moduł TPM jest włączony, ale niepoprawnie zgłasza przestarzałą wersję 1.3 na podstawie fizycznego układu TPM. Jeśli ten układ emuluje TPM 2.0, spełnia wymagania systemu Windows 11.

Po sprawdzeniu za pomocą testu zgodności z systemem Windows 11 zobaczysz, czy komputer jest gotowy na system Windows 11.