Na każdą premierę nowego iPhone’a zarówno wierni fani, jak i miłośnicy gadżetów czekają z utęsknieniem. Nie inaczej było w przypadku modelu Apple iPhone 13 czy jego pomniejszonej wersji – iPhone 13 mini. Nowe funkcje, aparat z obiektywem szerokokątnym i automatyczną stabilizacją matrycy czy dolby vision – to tylko mała część nowinek.

Apple iPhone 13 – co nowego w najpopularniejszym modelu świata?

Jak w przypadku każdej premiery, tak i w przypadku iPhone 13 czy iPhone 13 mini mamy do czynienia z wieloma nowościami. Przede wszystkim jest to nowy wyświetlacz Super Retina XDR z technologią ProMotion, który korzysta z całego wachlarza częstotliwości – częstotliwość odświeżania to od 10 do 120 razy na sekundę.

Nie można zapominać o nowym procesorze A15 bionic. Według zapewnień producenta czip A15 bionic to najszybszy czip do smartfona na świecie. Dlaczego? Wszystko oczywiście jest zasługą 5-rdzeniowego GPU w procesorze A15 bionic, który gwarantuje o 50% szybszą grafikę. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wyświetlacz oled szybko reaguje na dotyk, dzięki czemu to, co robisz jest od razu realizowane przez telefon. To zasługa systemu iOS 15, który został zoptymalizowany pod kątem technologii ProMotion, więc wszystkie codzienne czynności są niesamowicie płynne.

Przyszłość tkwi w 5G. Doskonale wie o tym Apple iPhone 13, który korzystając z tej sieci, pozwoli Ci na pobieranie bardzo dużych plików. Istnieje też możliwość skorzystania z udostępniania wideo AR w czasie rzeczywistym czy strumienia seriali. Producent pomyślał nawet o tym, że w razie częstego korzystania z 5G, możesz włączyć tryb Smart Data iPhone, który dzięki zarządzaniu rdzeniami energooszczędnymi sam zmniejszy prędkość połączenia i zadba o to, by telefon nie rozładowywał się za szybko.

Co jeszcze nowego w Apple iPhone 13? Pełna kontrola nad danymi wrażliwymi. Zanim jakakolwiek aplikacja zacznie śledzić Twoje codzienne zachowanie, musi dostać Twoją zgodę. Bez niej nie ma możliwości śledzenia. To tylko jedna z opcji ochrony Twoich danych. Sprawdź także inne zabezpieczenia Twojej prywatności.
Nowy Apple iPhone 13 to także nowy system operacyjny. iOS 15 pozwala Ci na jednoczesne udostępnianie ekranu, słuchanie muzyki i pozostawanie w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi. Jego szybkość pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy zadaniami. Jeśli nagle masz wysłać maila, nie musisz tracić zadania, które robiłeś. Spokojnie przełączaj się pomiędzy aplikacjami i zadaniami.
Apple, podobnie jak inne firmy, coraz mocniej włącza się w walkę o lepsze jutro. Pierwszą cegiełką, którą wspólnie położysz razem z producentem jest fakt, iż do pakowania urządzeń Apple nie używa się już folii. W skali roku daje to olbrzymie oszczędności w ilości 600 ton. Również fabryki, w których powstaje smartfon, mają obowiązek wytwarzać jak najmniej odpadów.

Apple iPhone 13 Pro czy iPhone 13 Pro Max?

Apple iPhone 13 Pro od modelu iPhone 13 Pro Max różni się przede wszystkim wielkością. iPhone 13 Pro ma 6,1 cala, zaś drugi model aż 6,7 cala. Oba modele Apple iPhone 13 Pro wykończone są najwyższej jakości szkłem Gorilla Glass. W obu modelach iPhone 13 Pro zauważysz zaokrąglone rogi ze stali nierdzewnej. W każdym z omawianych tu modeli, na ekranie została zastosowana warstwa Ceramic Shield, która jest twardsza niż szkło w jakimkolwiek smartfonie. Wspomniana na początku technologia Promotion to standard dwóch ekranów – pierwszego i drugiego modelu. Częstotliwość odtwarzania ekranu na poziomie 120 Hz daje Ci nieograniczone możliwości. Możesz korzystać nawet do 19 godzin odtwarzania wideo czy grania w gry na najwyższym poziomie. Jakikolwiek model iPhone 13 Pro wybierzesz – będziesz bardzo zadowolony.

Tryb filmowy rodem z Hollywood

iPhone 13 Pro potrafi teraz zmniejszać głębię ostrości. O co chodzi? Przede wszystkim, gdy nagrywasz coś na Tik Toka czy YouTube’a masz możliwość przechodzenia z jednego bohatera filmu do drugiego. iPhone 13 Pro potrafi płynnie przenosić punkt ostrości między obiektami znajdującymi się w kadrze. Funkcja Cinematic Mode pozwala Ci zostać Tarantino bez szkoły filmowej i sprzętu za miliony. Oprócz tego, możesz zostać przyrodniczym filmowcem w skali makro. Dostępne są też wideo poklatkowe i w zwolnionym tempie.

Dużą zaletą nowego modelu iPhone 13 Pro jest praktycznie maksymalna wierność odwzorowania kolorów i niski współczynnik kompresji. Oznacza to, że wideo rejestrowane i montowane w ProRes jest od razu gotowe do emisji. Twój Apple iPhone 13 Pro to teraz mobilne studio filmowe, w którym zmontujesz każdy film.

Zdjęcia, o jakich nie śniłeś – tylko dzięki Apple

Pamiętasz dawne zdjęcia w podręcznikach do przyrody? Interesują Cię takie style fotograficzne prezentujące fascynujący świat mikroorganizmów? Wtedy takie fotografie robiły duże aparaty do mikroskopu. Dzisiaj zrobisz je sam. Dlaczego? Nowy iPhone 13 posiada teraz obiektyw szerokokątny z autofokusem i minimalną odległością ostrzenia. Dzięki temu nawet najmniejsze detale widać jak na dłoni. Możesz zmierzyć skrzydełka komara.

W iPhonie 13, podobnie jak w modelu Apple nr 12, aparat ma dwa obiektywy. Podstawowy aparat posiada stabilizowaną matrycę i rozdzielczość 12 MP. System pozwala gromadzić o 47 proc. więcej światła niż kiedykolwiek. A więcej światła, to lepszy tryb nocny. System wideo hdr sprawia, że zdjęcia wykonywane po 23:00 w Miami, czy po 15:00 w zimowym Gdańsku wyjdą tak samo pięknie. Obiektyw ultraszerokokątny z przysłoną ƒ/1,8 i pole widzenia 120° to kolejny atut modeli Apple z 13 w nazwie. Nie można oczywiście nie napisać, że Apple iPhone 13 odporny jest na kurz, zachlapania, wodę oraz pył.

Jeśli myśląc o zakupach, masz pytanie dotyczące nowego modelu iPhone’a 13, skonsultuj się ze sprzedawcą oferującym pomoc w zakupach lub oficjalnym dystrybutorem sprzętu. Szczegółowe informacje na temat nowych modeli znajdziesz także na stronie internetowej producenta.

undefined