Partycjonowanie dysku to proces dzielenia dysku na jeden lub więcej regionów zwanych partycjami . Tablica partycji znajduje się w pierwszym sektorze dysku i przechowuje informacje o rozmiarze i lokalizacji utworzonych partycji. Innymi słowy, partycjonowanie dysku umożliwia podzielenie jednego dysku fizycznego na mniejsze, logiczne dyski zwane woluminami . W przypadku systemu operacyjnego dyski te są całkowicie oddzielne, dzięki czemu można wykonywać operacje na jednym woluminie bez wpływu na inne.

przeglądarka svg

Dlaczego partycjonować dysk?

Większość użytkowników nigdy nie napotka potrzeby partycjonowania dysków, ale partycjonowanie dysku może być przydatne w niektórych przypadkach.

  • Nowy dysk twardy jest praktycznie bezużyteczny, chyba że jest podzielony na partycje w celu zapisania danych.
  • Partycji można używać do organizowania danych według ich typu. Na przykład możesz mieć jedną partycję, która przechowuje wszystkie twoje dokumenty, a drugą, która przechowuje wszystkie twoje pliki muzyczne.
  • System Windows można łatwo ponownie zainstalować bez wpływu na zainstalowane programy, ponieważ pliki rozruchowe są bezpiecznie przechowywane na partycji systemowej. Partycja systemowa jest oddzielona od pozostałych partycji przechowujących zainstalowane aplikacje.
  • Jeśli chcesz utworzyć kopię zapasową określonego podzbioru danych, można wykonać kopię zapasową partycji, na której jest ona przechowywana, a nie całego dysku fizycznego.
  • Partycje sprawiają, że odzyskiwanie danych jest wygodne i wydajne.