Backlight bleed charakteryzuje się wyciekaniem światła wokół krawędzi lub rogów wyświetlacza LCD. W niektórych przypadkach można to naprawić. Oto krótki przewodnik na ten temat.

Backlight bleed podświetlenia charakteryzuje się wyciekaniem światła wokół krawędzi lub rogów wyświetlacza LCD. Wynika to ze sposobu działania tych wyświetlaczy; używają światła za panelem skierowanym w stronę wyświetlacza.

Wyciek podświetlenia to po prostu część przeciekającego podświetlenia. Nie ma możliwości całkowitego usunięcia tego, chociaż w niektórych sytuacjach można go zmniejszyć. Jeśli masz zbyt duży spadek podświetlenia, możesz mieć możliwość RMA swojego wyświetlacza.

Twój  wyświetlacz LCD LED, niezależnie od tego, czy jest to telewizor, czy monitor, wykorzystuje podświetlenie LED do tworzenia obrazu przez panel wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Część tego światła nie jest całkowicie zablokowana wokół ramek wyświetlacza, co powoduje krwawienie z podświetlenia.

Ogólnie rzecz biorąc, można spodziewać się niewielkiego wyciek podświetlenia ze względu na charakter technologii wyświetlania i jest to całkowicie tolerowane, ponieważ przez większość czasu nawet tego nie zauważysz.

Jednak czasami wyciek podświetlenia może być dość przyciągające wzrok i w takim przypadku możesz zwrócić wyświetlacz i otrzymać nowy model lub zwrot pieniędzy, w zależności od polityki RMA producenta.

Jak naprawić wyciek podświetlenia?

zmętnienie podświetlenia

Na ogół wyciek podświetlenia występuje wzdłuż krawędzi ekranu, ale może również pojawiać się w postaci zmętnienia lub błysku.

Pierwsza z nich jest typowa dla zakrzywionych wyświetlaczy panelowych VA i jest często określana jako wzór logo „batmana” (obrazek powyżej). Zwykle świecące plamy są widoczne tylko w czarnych scenach i są niezauważalne podczas oglądania zwykłych treści.

Problem z latarką, jak sama nazwa wskazuje, wygląda tak, jakby ktoś celował latarką w ekran, tworząc w ten sposób jasne plamy w rogach ekranu.

Krótko mówiąc, jeśli doświadczasz zbyt dużego krwawienia z podświetlenia, powinieneś spróbować RMA swój wyświetlacz. Jeśli producent wyświetlacza tego nie zaakceptuje, będziesz musiał kupić nowy monitor/telewizor, najlepiej z  panelem OLED, który nie ma tych problemów.

Istnieje kilka niekonwencjonalnych metod, dzięki którym możesz spróbować zmniejszyć krwawienie z podświetlenia :

  • Zdemontuj wyświetlacz i przyklej taśmę elektryczną wokół krawędzi wyświetlacza LCD
  • W przypadku odsłonięcia delikatnie poluzuj śruby z tyłu wyświetlacza (może to ograniczyć błyskanie)
  • Za pomocą ściereczki z mikrofibry delikatnie potrzyj obszar, w którym widoczne jest rozmycie podświetlenia (może to zmniejszyć zmętnienie podświetlenia)
  • Zmniejsz jasność ekranu, aż krwawienie podświetlenia będzie niezauważalne
  • Włączone lokalne przyciemnianie, jeśli monitor to obsługuje

Jeśli masz  wyświetlacz z panelem IPS, upewnij się, że nie mylisz podświetlenia z poświatą IPS .

W przeciwieństwie do blednięcia podświetlenia, intensywność poświaty IPS można zmniejszyć, zmieniając kąt lub odległość, z której patrzysz na ekran, lub zmniejszając jasność ekranu i dodając oświetlenie otoczenia.